Başlangıç > ATATÜRK GERÇEĞİ > Mustafa Kemal “Gökten indiği sanılan kitapların dogmaları”

Mustafa Kemal “Gökten indiği sanılan kitapların dogmaları”

Bu videoyu  bilmeyeniniz izlemeyeniniz kalmamıştır.Can Dündar’ın MUSTAFA filmi olmasaydı belkide hiç gün yüzüne çıkmayacaktı.Baykal’ın ve Kemalist çevrenin neden Can Dündar’ı Mustafa belgeselinden dolayı kıyasıya eleştirdiğini anlamak için bu sözleri Mustafa Kemal’in ağzından işitmek kafi.Yıllarca sunulan Mustafa Kemal rol modeli ve tabusu bizzat kendi ağzıyla yıkılmış oluyor.Mustafa Kemal halkının %99’u müslüman olan ve islam ümmetinin halifesinin yurdunda toprağında  kesin bir zafer ilan ediyordu ,neydi o zafer?

O sözleri bir kez daha hatırlayalım ;

adsız

“Bizim devlet idaresinde ki ana programımız CHP programıdır,bunun kapsadığı prensipler idarede siyasette bizi aydınlatıcı ana hatlardır,fakat bu prensipleri gökten indiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutmamalıdır,biz ilhamlarımızı gökten ve gaipden değil doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz.”

 http://video.google.com/videoplay?docid=-7362475301812906693

Bu sözlerden sonra müslüman ve Allah’ı ve kitabı Kur’ana ve onun son peygamberine inanan bir kimse için yapacak tek şey kalıyor.

 Mustafa Kemal’in DİN hakkında ki islam hakkında ki diğer görüşleri ve sözleri ;

 • “Türk milleti birçok asırlar,bir kelimesinin manasını bilmediği halde Kuran’ı ezberlemekten beyni sulanmış hafızlara döndü”


 • Türkler, Arapların dinini kabul etmeden evvel büyük bir millet idi. Arapların dinini kabul ettikten sonra millî rabıtalarını gevşetti,millî hislerini uyuşturdu.


 • Bu Arap fikri, ümmet kelimesi ile ifade olundu. Muhammed’in dinini kabul edenler, kendilerini unutmaya, hayatlarını Allah kelimesinin, her yerde yükseltilmesine hasretmeye mecburdurlar


 • Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz

  Allah-u a’la külli şey-in kadir”

*

 

 

 1. Anonim
  Kasım 17, 2014, 12:55 am

  OSMANLI YÖNETİMİ İYİ İSE İNGİLİZLER İSTANBULDA NE ARIYORDULAR

 2. Anonim
  Temmuz 16, 2012, 12:47 pm

  Sai-i Nursi Risale-i Nur un Allah katından kendi iradesi haricinde yazdırıldığını söylüyor, Peygamber efendimizin,Hz.Ali’nin bile Risale-i Nur kitaplarını müjdelediğini söylüyor Said-i Nursi… Mustafa Kemal bu sahtekarlıgı ele almış olmasın. kimse bu sahtekarlığa sesini çıkarmıyorda hazır darp panosunda bulunan Atatürk’e saldırmak kolaylarınamı geliyor…

 3. kunter
  Kasım 11, 2011, 9:58 pm

  karşı devrimcilermiş ..edit.. angutları

  *EDIT:Küfür

 4. ekan ertürk
  Kasım 1, 2011, 1:06 am

  bu videoyu koyup atatürk ün a sını anlayamadan insanlara karşı onu kötülemeye çalışan gerizekalılar sizler ne zaman insanlıktan çıktınız…”açık ve seçik adam diyorki bizim devlet idaresindeki programımız chp programıdır, bizi ilah sanmayın biz peygamber değiliz bizim söylediklerimiz kuran-ı kerim gibi gökten inmiş kutsal sözler değildir bunlar ilerde zamana göre değişebilir…” bunun neresini anlayamadınız..ayrıca o videonun devamınıda yayınlayın..şerefsizler neden korkuyorsunuz..o videonun devamında atatürkün islamı ve peygamberi nasıl yücelttiğide var…neden kesip kesip video yolluyorsunuz amacınız nedir?

 5. osmanli torunu
  Ağustos 3, 2011, 4:42 pm

  Almancada bir söz vardir,, Inanc daglari deldirtir” Türk Milleti bu inanla viyanaya kadar gelmistir. Elinden alinan bu dini kontroline almaya calismistir ama bu kontrol alami Diyanet cürükten kuruldugundan Türk milletinin zihniyetini dondurmaya yetmedi. Ne sakiz cignemekle oruc bozulmaz diyen Baskanlar, ne Yilbasini Iskiyle kutlayip ertesi günü Oruca devap ediniz diyen Müftüler dayanabildi.

  • emre
   Ağustos 3, 2011, 4:44 pm

   İnançla ancak Afganistan olursunuz. Yükselmek istiyorsanız oturup çalışmanız lazım.

 6. biz görürüz görmeyen gözlere bile
  Haziran 18, 2011, 10:00 am

  Atatürk olmasaydı şuan nernemi olurduk doğru geldikleri gibi gittiler sizlerde gördünüz.Mısırdakiler nerde ise Suriyedekiler nerde ise bizde orda olurduk geldikleri gibi gitmişler doğru okulda anlatılanlarmı bizi yönetecek kitablara iman etmeyenler onları sevenler peşlerinden gidenlerde münafıktır.YA AHMAK YA SAHTEKAR hala müslümanım diyorsa İnglizlere bir kurşun atmadan gittiler nasıl sorun kendimize ben söyleyim onlar o gemilerle giderken burdaki bütün Türk ve Müslüman milletide götürdüler demek geldikleri gibi gitmediler Mustafa Kemal Paşa sadece ciddi manada yunanlılarla savaştı onda 10000 şehit verdik sadece sarı kamışda 90000 şehit verdik siz ne kouşuyorsunuz hala sözde ingilizlerde kurtarmışlar bu ülkeyi ama her nedense ingilizlerin bütün melüm işlerini aldık demek geldikleri gibi gittiler bizi biz yapan bütün herşeyi aldılar.Şimdi konuşun bakalım eğerki ben müslüman kemalisttim diyorsan. Ateistler konuşmasın onların ne mal olduğu belli onlara laf düşmez burda..Hitler mitler demiş aşağıdakiler hitlerin 50. yaş günü açın hitlerin orda Türk genelkurmay başkanıda ne demiş mevcut

 7. Analiz ZaMaNı
  Mayıs 11, 2011, 4:46 pm

  Ölmüşlerin ne arkalarından konuşun, ne de fikirlerini putlaştırın. keşke hem Said-i nursi hem de Mustafa Kemal yaşasaydı da olara bizzat kendimiz sorsaydık. Arkalarından herkes atıyor tutyor.

  Sorsak, Paşam, hakkeden islam dinini de gökten indiği zannedilen şey olarak mı görüyorsunuz diye. (zira biliyoruz ki Hristiyanlık ve Yahudilik gerçekten de insan eliyle yazılmış hale getirildiler, acaba mustafa kemal İslam için de aynı şeyi düşünüyordu ? ) Haşa zannetmem. Ama içim o videoyu izlemeye el vermiyor.

  1950 den beri, diğerleri cumhuriyeti yönetiyor. Ama belli sorunlar hala var.

  • Mayıs 19, 2011, 7:09 am

   atam haklı tabi geri zekalı yobazlar gökten inen bir şey mi var dediği gibi biz hayatın içinden alıyoruz der ilhamı gökten postacımı getiriyor bu kitapları neyse fazla yazıpda kimyanızı bozmayayım bu kadar yeter düşünün bunun üzerinde saygılar sevgiyle kalın

 8. Nisan 6, 2011, 11:52 pm

  yahu başka işiniz gücünüz mü yok bu tarz polemikler hep oldu ve olacak maksat ayrışmak cephe oluşturmak rant elde etmek karalamak çamur atmak zaman geçirmek vb…. biz niye oturup atayı veya dinimizi tartışıyoruz herkez işini doğru yapsın işine baksın sanki buraya yazdığınız üç satır yazı ile birşeyleri değişecek veya birilerini kendi tarafınıza çekebiliceksiniz okuyup biraz güleyim dedim sinirlendim gecenin bir yarısı

 9. ünal yıldız
  Mart 31, 2011, 9:25 pm

  sözde dogmalara karşı olan bir adam, yeni dogmalar üretmiş ve dogmalarını bu millete hazmettirmeye çalışmış. nasıl bir ironi değil mi? hitler ve mussolini sıkı yönetim ilan etse, devletin gücünü ellerine alsa, istediklerini öldürünce aşşağılık diktatörler olurken. bizim ata(!)mız böyle şeyler yapınca, iyi bir yönetici ve böyle şeyleri yapmak gerekli olduğu savunuluyor. Kemalistler kendi içlerinde çelişkiler barındıran bir topluluk.

  • UMUT
   Nisan 3, 2011, 12:15 pm

   ünal hazretleri;

   hitler ve mussolini demokrasiyi katleden faşistlerdir.

   MUSTAFA KEMAL’in kendisine bu iki faşistin parti programını chp parti programı olarak kabul edilmesi yönünde çalışma yapıp getiren recep pekeri ‘kim bu zorbalar’diyerek eleştirdiğini ve recep pekeri partiden uzaklaştırdığını duydun mu hiç.
   böyle bir adamı bu iki faşistle bir tutmak asıl çelişkidir.

   MUSTAFA KEMAL istiklal mahkemeleri kurdurtmuştur buna itirazımız yok.
   bU MAHKEMELEREDE İDAM ETTİRİLENLERİN ÖZLELLİKLERİNİ ARAŞTIR

   kimi yunanlılara iyi davranın diyen

   kimi kurtuluş ordusunun üzerine yunan uçaklarıyla kuran sayfaları atan

   kimi türk direnişçilerini idam ettiren raporlar hazırlayan

   kimi yakalandığında üzerinde ingiliz altını ve sözde kürdistan haritası çıkan

   kimi kadınlara haklar verildiği diye isyan başlatmaya çalışan

   kimi milli mücadeleyi baltalamak için çalışan hainlerdir…

   hem vatancı kesilip bu hainleri savunmak bir çelişkidir….

   ÇELİŞKİDEN DE ÖTE HAİNLİKTİR….

   • ünal yıldız
    Nisan 5, 2011, 5:54 am

    ee atatürk katletmemiş mi demokrasiyi bütün yetkileri elinde toplamamış mı? milletvekillerini kendi seçmemiş mi? şükrü aliyi, topal osmanı öldürtmemiş mi? sudan sebeplerle tüm muhaliflerini ya astırıp ya hapsettirmemiş mi ya da göz hapsine aldırmamış mı? Faşistlikle bir tutmak çelişki midir? türklerin üstünlüğüne yönelik 30lardaki TTK araştırmalarına ne demeli? ee sözde gösteriş için TERAKKİPERVER CUMHURİYET PARTİSİ VE SERBEST CUMHURİYET FIRKASI gibi partiler açtırılıp sudan bahanelerle kapatılmamış mı? sözde atatürk e suikast var diye, bütün muhalifler temizlenmeye çalışılmamış mı? ee milli mücadeleye hizmet veren nurettin paşa ve kazım karabekir paşa gibi adamların haklarına ne oldu efendi?Dersim katliamına ne demeli ortada 50.000-70.000 gibi öldürülen insan rakamı var, dersim katliamı kimin emri?
    istiklal mahkemelerinde TÜRK olan adamı bile kürtlükle yargılamışlar. İskipli atıf hoca gibi yönetime karşı olmayan adamlar bile suçsuz yere astırılmış istiklal mahkemelerinde. o mahkemede yargılananların hepsi vatan haini mi yoksa muhalifler mi?
    Atatürk diktatörlüğün bütün özelliklerine sahip, ne kadar inkar etsenizde. Adamın yönetim elinde mi elinde… meclis elinde mi elinde, ölene kadar devletin başında kalmış mı kalmış. ordu elinde mi elinde… muhalifleri susturmuş mu susturmuş, kendi fikirlerini zorla halka empoze etmeye çalışmış mı çalışmış. bunlar diktatörvari özelliklerdir koçum, siyaset bilimi okuyorum ben siyasi terimleri senden öğrenecek değilim. Hitlerin ve mussolinin bile atatürk e göre mütevazi yanları var onları sayayım istersen: Hitler ve mussolini kendi adlarına para bastırmamış, kendi heykellerini diktirmemiş, kendi isimlerini her hangi bir şehire veya kasabaya vermemiş. Ama atatürk bunların hepsini yapmış, adam kendi heykelini diktirmiş yahu nasıl bir egodur bu? Bir ortak özelliklerini daha söyliyelim Hitler Führer önder başbuğ lakabını almış Mussolini Duce komutan lakabı almış Mustafa Kemal ise “Atatürk” lakabını ve soyismini almış. Lakapta diktatör karizması için önemli etkenlerden biridir.

    • ünal yıldız
     Nisan 5, 2011, 5:57 am

     Tabi şapka giymeyi reddedip istiklal mahkemelerinde asılanları hiç saymıyorum. Adam şapka takmıyor diye gel adamı astır sen böyle bir dikta var mı ya. böyle saçma bir devrim var mı?

    • ünal yıldız
     Nisan 5, 2011, 6:00 am

     insan haklarını savunmak hainlik olmuş öyle mi? insanlığından utan. Asıl bu toplumdaki hainler sizin gibi halkın değerleriyle çelişip, kendi fikirlerini onlara empoze etmeye çalışan tiplerdir. Faşizminize tahamüllü yok artık bu halkın.

    • UMUT
     Nisan 5, 2011, 11:50 am

     şapka takmadı diye astırılan tek bir belge göster.o üstün dediğinin çalışmalar yıllarca hakarete maruz kalan katliamlarla boğuşan TÜRK milletini ayağa kaldırma çabalarıdır.
     TÜRK MİLLETİNE ŞEREFLİ VE HAYSİYETLİ BİR MİLLET OLDUKLARINI AŞILAMA ÇABALARIDIR..

     MUSTAFA KEMAL’İn yürütme yetkisi yoktur. diktatörlükte yasama yürütme yargı tek elde bulunur.bugün tayyibullahın yaptığı gibi.

     TOPAL OSMAN OLAYININ MUSTAFA KEMALLE HİÇBİR İLGİSİ YOKTUR.AYRICA TOPLA OSMAN KARADENİZİN KURTULUŞUNDA/TEMİZLENMESİNDE BÜYÜK EMEK VERMİŞTİR.

     EN YAKIN ARKADAŞLARI BİLE MUSTAFA KEMAL’İ SAF DIŞI BIRAKMAK İSTERKEN KENDİ VEKİLLERİNİ KENDİSİNİN SEÇMESİ SON DERECE NORMALDİR.

     SUDAN SEBEPLE SANIRIM İZMİR SUİKASTİNİ KASTEDİYORSUN.O SUİKASTI HAZIRLAYANLAR ARSINDA OLAN GİRİTLİ ŞEVKİ BEY YAPTIĞININ YANLIŞ OLDUĞUNU ANLAYIP İHBER ETMİŞ VE FAİLLER SİLAHLARIYLA VE PLANLARIYLA YAKALANMIŞLARDIR….

     O BAHSETTİĞİN PAŞALAR SERBEST BIRAKILMIŞLARDIR.

     SANA SAİTİN YAKALANDIĞINDA VARTO DA VERDİĞİ İLK İFADEYİ YAZIYORUM “HER TARAF KARLA KAPLIYDI VE KIŞIN UZUN SÜRECEĞİ ANLAŞILIYORDU.BÜYÜK KUVVETLER YETİŞEMEZ SANDIK.TAM,MÜSTAKİL KÜRT KRALLIĞININ İLANI ZAMANIYDI.FAKAT KUVVETLER YETİŞTİLER” BU İFADEYİ MANTIKLA AÇIKLA BANA.

     BU İSYANA KÜRT TEALİ CEMİYETİ YETKİLİ ÜYELERİNDEN SEYİD ABDÜLKADİRİN DESTEK VERDİĞİNİ DUYMAMIŞSINDIR.

     MUSTAFA KEMAL’İN BU İSYANIN İNGİLİZLERLE ALAKALI OLDUĞUNU KANITLAMAK İÇİN BİR TÜRK POLİSİNİ BUNLARLA İNGİLİZ OLARAK GÖRÜŞMEYE GÖNDERDİĞİNİ VE BU ŞEREFSİZLERİN O POLİSE “DİYARBAKIRI ALIP KÜRDİSTANI KURACAĞIZ BİZE DESTEK OLMANIZ ÖNEMLİ” DEDİĞİNİ SANA TARİKAT EVLERİNDE ANLATTILAR MI

     İSYANDA ÖNEMLİ ROL ALAN VE SAİTİN YAKIN ARKADAŞI OLAN PALULU KÖR SADİNİN İDAM SEHPASINDA SÖYLKEDİKLERİ SANA VE SENİN GİBİLERE GELSİN;
     “SON SÖZÜM ŞUDUR:MEMLEKETİN SELAMETİ NAMINA MUHTEREM HAKİMLER HEYETİNİN HAKKIMIZDA VERDİĞİ KARARI MİNNET VE ŞÜKRANLA KARŞILIYORUM.KABUL EDİYORUM.HEPİMİZ İDAM CEZASINA MÜSTAHAKIZ.ÇÜNKÜ BU VATANA HIYANET ETTİK.ALLAH TÜRK MİLLETİNİN,TÜRK MEMLEKETİNİN SAADETİNİ SAĞLAM VE EBEDİ KILSIN.SÖYLEYECEĞİM BU KADARDIR.”

     MOLLA EMİN DURUŞMADA “VARTO’YA ABDULLAH İLE BERABER HÜCUM ETTİM.HANİLİ ŞEYH HÜSEYİNDEN ŞEYH ALİ RIZAYA GELEN MEKTUPTA DİYARBAKIRI ALDIKTAN SONRA İNGİLİZLERLE BİRLEŞİLECEĞİ YAZIYORDU”DEMİŞTİR.

     kapatılma için sudan bahaneler dedin;

     ŞEYH SAİT DURUŞMALARDA İSYANI BAŞLATMASI YÖNÜNDE KENDİSİNE TERAKKİ PERVER MİLLETVEKİLERİNİN DESTEK VERDİĞİNİ ANLATIYOR.(ERZURUM MEBUSU RAİF HOCA) VE İSYANDA ASKERLER ŞEHİT EDİLİYOR.O ASKERLERİN BOŞ YERE ŞEHİT OLMASI SENİ DÜŞÜNDÜRMÜYOR MU?

     TEREKKİCİLERİN PROGRAMINDAKİ DİNE SAYGILIYIZ< CÜMLESİ NEYİ HEDEFLEMEKTEDİR.BUNLAR BİLE KAPATILMASINA YETECEK KADAR DELİLİ OLUŞTURMAKTADIR….

     ATIF HOCANIN olayı;

     Teali İslam Cemiyeti başkanıyken Anadolu`ya Yunan uçaklarıyla attırdığı beyanname ile İkdam gazetesinde yayınlamış olduğu beyanname. Bunlarda şapka ile ilgili bir şey yok… Kurtuluş Savaşını baltalamakla ilgili şeyler var bunlarda, ki İkdam gazetesi Atatürk hakkında idam kararı çıkaran gazetedir. Teali İslam cemiyeti adına Yunan uçaklarıyla 60 bin adet bildiri atılmış havadan. Onun idamı Kuvayi Milliye`ye karşı yaptığı çalışmalarla alakalıDIR.

     ŞAPKA KANUNU HÜKMÜNÜ BURAYA YAZIYORUM GÖZÜNLE DEĞİL AKLINLA OKU;

     Şapka Kanunu `Herkes şapka giyecek`demiyor. `Sarık, fes ya da başka bir şey giymeyeceksin. İlla bir şey giyeceksen şapka giyeceksin`diyor. Kanun, o tarihte devlet memurları ile milletvekillerine şapkayı zorunlu kılmıştı.`

     MUSTAFA KEMAL KENDİ FİKİRLERİNİ DEĞİL ÇAĞDAŞ FİKİRLERİ ÖĞRETMEYE ÇALIŞMIŞTIR.

     BASİT BİR KIYAS YAP.BİR HAFTA GİT İRANDA YAŞA.BAK BAKAYIM SAÇINA JÖLE DAHİ SÜREBİLİR MİSİN,İSTEDİĞİN ŞEKİLDE KESTİREBİLİR MİSİN?

     ARABİSTANDA ARTIK KALDIRIMLAR HAREMLİK SERAMLIK OLACAKMIŞ;ASIL DİKTATÖRYA BUDUR.

     heykel olayı ise;hitlerin ablemi olan gamalı haç onun heykelidir bundan öte hitlerin almanyada yaşayan yahudilerin elbiselerine onların yahudi olduklarını belirten işaret koydurttuğunu duymamışsın.

     mussolini ise karagömleklilerin lideridir.bunların işlediği suçlara mussolini bizzat destek vermiştir.

     bunlar fiziki heykellerini yaptırmamış olabilir ama
     düşüncevi heykellerini gayet iyi yaptırmışlardır.

     MUSTAFA KEMAL BÖYLE İNSANLIK DIŞI ŞEYLER UYGULAMIŞ MIDIR?.BİR ÖRNEK VER BAKALIM.

     VATAN HAİNLERİN YARGILANIRKEN BİLE TÜM İHTİYAÇLARI GİDERİLMİŞ;O HAİNLER BİLE BU KONUDA MUSTAFA KEMAL CUMHURİYETİ'NE TEŞEKKÜR ETMİŞLERDİR.

     mustafa kemal hiçbir şehire kendi adını zorla verdirmemiştir.bu konuda sadece bir örnek veriyorum:

     İzmir'in düşmandan kurtarıldığı günün arifesi 8 Eylül 1922 akşamı muzaffer orduların komutanı Mustafa Kemal Paşa'nın burada konaklamış olmasının şerefine ismi sonradan değiştirilmiştir.

     MUHALİFLER DEĞİL VATAN HAİNLERİNİ SUSTURMUŞTUR.

     BUNLARI BİLMEMEN,SENİN SİYASAL BİLİMLER OKUYACAK DÜZEYE ERİŞMEDİĞİNİ (VE NE YAZIK Kİ ERİŞEMEYECEKSİN) GÖSTERİR.

     PARA OLAYINDA İSE.BİR DEVLETİN (ÜLKENİN) RESMİ PARASINA GENELDE O DEVLETİ KURANIN RESMİ BASTIRILIR.TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN KURUCUSU GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'TÜR….

     TÜM KURUMLAR ELİNDE DEĞİLDİR;MECLİSTE PADİŞAH YANLILARI DAHİ VARDIR;

     KALDI Kİ TÜM KURUMLAR (OLMADIĞI HALDE)ELİNDE OLSA BİLE BUNDA SORUN TEŞKİL EDECEK DURUM YOK;MUSTAFA KEMAL'İN ŞERİAT YANLILARINA,YOBAZLARA GELİN ÇAĞDAŞ DEVRİMLERİ BERABER YAPALIM,KADINI BERABER ÖZGÜRLEŞTİRELİM DEMESİ BEKLENEMEZ.

     DERSİM İSYANINDA MASUM İNSANLAR KATLEDİLDİ.BUNDA HEMFİKİR OLALIM.AMA BU KATLİAM EMRİNİ MUSTAFA KEMAL VERMEMİŞTİR.SANA AHMET TANER KIŞLALININ YAZISINI AKTARIYORUM;

     Ahmet Taner Kışlalı'nın Yazısıdır…

     İŞTE DERSİM GERÇEĞİ

     Gezilerimde zaman zaman karşıma çıkan bir soru var:

     "Dersim isynanının arkasındaki gerçek nedir?"

     Özellikle gençlerden gelen bir soru bu.

     Gençler, inançlarını savunuyorlar. Bilgileri dışındaki sorularla karşılaştıklarında da, yanıtlarını gazete köşelerinde verilmesini istiyorlar…Hem kendileri, hem de kendileri gibi bilmeyenler öğrensin diye.

     Doğu ve Güneydoğu'daki başkaldırmalar içinde iki tane iki tanesi önemli: Şeyh Sait ayaklanması ile Dersim ayaklanması.

     Şey Sait ayaklanmasının arkasında İngiltere vardı.

     İngiltere'nin amacı, bu ayaklanma sayesinde, Musul üzerindeki isteklerini Türkiye'ye kabul ettirmekti. Kuzey Irak petrollerini kendi denetimi altına almaktı.

     "Din elden gidiyor" görünümü altındaki ayaklanma bastırıldı. Ama İngiliz emperyalizmi de amacına ulaşmış oldu.

     Gerek Moskova, gerekse Türkiye komünistleri, Şeyh Sait ayaklanmasına ( 1925 ) destek vermediler. Komintern ( Komünist Enternasyonal ) belgelerinde; bu tutumun nedenleri şöyle açıklanıyor:

     "Mustafa Kemal, genel olarak ulusal kurtuluş hareketini temsil etmekte ve Türkiye'nin demokratlaşması ve feodal kalıntılar ile Müslüman din adamlarının etkisinden kurtarılması için çalışmaktadır. Kemal'e karşı, ilk olarak emperyalizm, ikinci olarak feodal ağalar, üçüncü olarak din adamları ve dördüncü olarak liman şehirlerinin yabancı sermayeye bağlı ticaret burjuvazisi mücadele etmektedir."

     Dersim, bugünkü Tunceli'nin eski adı. Ve Dersim tarihi, ayaklanmalarla dolu.

     Padişahlara karşı ayaklanmışlar. Meşrutiyette ayaklanmışlar. Jön Türk hareketinde ayaklanmışlar. Sonuncu olarak da cumhuriyet yönetimine karşı ayaklanmışlar.

     Kimler bunlar?

     Osmanlının bile Tımar sistemine dahil edemediği şeyhler, ağalar, aşiret resileri… Yani yargı da kendileri olan, vergiyi de kendileri toplayan gençleri askere yollamayıp kendi muhafızları yapan, haydut çeteleri oluşturan feodal güçler.. Derebeyleri.

     Niçin ayaklanıyorlar?

     Bu geri düzen değiştirilmek istendiği için.

     Komintern belgelerinde ( 1937 ), son Dersim ayaklanmasına neden olan ortam şöyle anlatılıyor.[1]

     "Feodal unsurlar, Kemalist parti tarafından gerçekleştirilen reformlara rağmen, bugüne kadar ülkenin bu sapa bölgesinde barınmayı başarmışlardır… Dersim, Türkiye'nin ulusal ekonomisinin dışında kalmaktaydı. Öyleki başka bir vilyetten hiçbir tüccar, Dersim'de iş yapmayı göze alamazdı. Devletin Dersim'de askerlik yükümlülüğünü gerçekleştirmesi ve yasal vergileri toplaması, bugüne kadar mümkün olmamıştır."

     Ve ekleniyor:

     "İsyanın arefesinde tapu kadastro idaresi, feodal aşiret reislerinin elinde bulunan halka ait malların incelenmesi ve saptanmasına ilişkin hükümet önlemlerini uygulamaya başlamıştı. Bu durumda feodalizm, kendi yasadışı egemenliğinin iktisadi temellerini yitirme tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu hissetti. İşte, özellikle bu önlem, isyana yol açan neden olmuştur."

     Son Dersim ayaklanmasının çok kanlı bir biçimde bastırıldığı doğrudur. Hareketi yöneten komutanın, bu nedenle görevden alındığı da bilinmektedir. Ama Dersim ayaklanması nedeni ile Atatürk'ü ve Kemalizmi suçlamaya çalışanların öncelikle şu soruyu yanıtlamaları gerekir:

     "Suçlamalar doğru ise Tunceli – yani Dersim – niçin yıllar boyu Atatürk'ün partisine oy vermiştir? Türkiye'de Kemalist partiye – ya da başka bir partiye – verilen oyların yüzde 70'leri aştığı başka bir il var mıdır?"

     İşte Dersim gerçeği!.. Gerisi "laf-ı güzal."

     Kaynak : A.Taner KIŞLALI – Bir Türkün Ölümü, s.22-24., Ümit Yayıncılık, 1997.
     (Cumhuriyet, Mart 1996)
     [1] "Komitern Belgelerinde Türkiye – Kürt Sorunu", Kaynak Yay., İstanbul, 1994

    • UMUT
     Nisan 5, 2011, 11:52 am

     SON OLARAK MUSTAFA KEMAL’E DİKTATÖR DİYORSUNUZ;

     MUSTAFA KEMAL GİBİ BİR DİKTATÖRÜ (OLMADIĞI HALDE) SİZ VE SİZİN SAHİBİNİZ OLAN SÖZDE DEMOKRATLARA TERCİH EDERİM.

    • UMUT
     Nisan 5, 2011, 11:58 am

     ŞU LAKAP OLAYI İSE; SİZ ADİ İKÖPEK SAİD KÜRDİYE ÖZDE BEDİÜZZAMAN DERKEN;FETOŞA HOCA HAZRETLERİ DERKEN SORUN OLMUYORMU?BU ADAM NE ZAMAN HAZRET OLDU ANLAMADIM.KÖTÜ BİR VAİZ.DİYANETİN AÇTIĞI SINAVLARI BİLE GEÇEMEMİŞTİR.

     ATATÜRK LAKAP DEĞİL SOYİSİMDİR. BENİTTONUN SOY İSMİ DUÇE DEĞİL MUSSOLİNİDİR. ADOLFÜN SOY İSMİ FÜHRER DEĞİL HİTLERDİR. SOY İSİMLE LAKABIN AYRI ŞEYLER OLDUĞUNU DAHA ANLAYAMAMIŞSIN AMA SİYASAL BİLİMLER OKUYORSUN; YAZIK!!!!

     MUSTAFA KEMAL, ATATÜRK SOYİSMİNİ (LAKAP DEĞİL)SONUNA KADAR HAKETTİ,HAKEDİYOR VE HAKETMEYEDE DEVAM EDECEKTİR.

Comment pages

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: