Başlangıç > GÜNCEL > WikiLeaks belgelerinde neler var?

WikiLeaks belgelerinde neler var?

WikiLeaks kurucusu Jullian Assange

Evet hepimiz  27-28 kasım hafta sonunda açıklanacağı duyurulan WikiLeaks belgelerini beklerken,bir gün gecikmeli olarak olsada dünyaya duyurmayı başardılar.Özel şifrelenmiş sıkıştırılmış yaklaşık 1.5 GB büyüklüğünde ve 2004 ila 2010 mart döneminde ki 200 den fazla ABD elçiliğinde ki milyonlarca resmi yazışma ve elçilerin analiz ve yorumları günmedem yine bomba gibi düştü.

ABD dışişleri bakanı gizli belgelerin wikileaks’da yayınlanmasını uluslararası topluma karşı yapılmış bir saldırı olarak yorumlamış ve Davutoğlu ile olan görüşmesinde Davutoğlu’nun da isminin geçmesinden dolayı özür dilemiş.Yani ABD belgeleri doğruladı ancak ABD ve İsrail  ile ilgili ciddi hiçbir bilgi ve somut veri yok.

Milyonlarca belge içinde Berlisconi’nin lakabı ne Medvedev ve Putin’e Batman ve Robin benzetlesi,Ahmedinecad’a Hitler benzetmesi..Suudilerin İran’a karşı bir hava operasyonu yapılmasını istemesi yada Suud Kralının eliçiye “Allah iran’ın günahlarından dolayı bizi cezalandırmasın” şeklinde ki sözleri..

Erdoğan hakkında isviçre bankalarında hesapları olduğu bir işkolik olduğu akp nin gizli bir islami gündemi olduğu,israilin TSK nın neden laiklik adına harekete geçmediğini sorduğu chp için gürültücü bir kısım elitist yakıştırması şeklinde ki ifadeler belgelerde yer alan sözler arasında..

WikiLeaks belgelerinde ;

İSRAİL

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Wikileaks belgelerinin İsrail’e bir zarar vermediğini, hatta konumunu güçlendirdiğini belirtti.

İNGİLTERE

İngiltere, Wikileaks’in ABD belgelerini izinsiz şekilde yayımlamasını kınadı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün yaptığı ve bakanlığın resmi internet sitesinde yer verilen açıklamada, “Bilgilerin izinsiz bir şekilde yayımlanmasını, İngiltere’de de benzer belgelerin yayımlanmasında olduğu gibi kınıyoruz” denildi

FRANSA

Fransa’da hükümet sözcüsü Francois Baroin, Wikileaks internet sitesi tarafından yayımlanan on binlerce gizli belgenin ”tehdit oluşturduğunu” ve bu konuda ülkesinin, ABD yönetimiyle ”dayanışma” içinde bulunduğunu açıkladı.

BERLUSCONİ İDDİALARI KÜÇÜMSEDİ

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Wikileaks internet sitesi tarafından yayımlanan belgelerde kendisi hakkında yer alan ifadelerin gerçeği yansıtmadığını savundu

ALMANYA: ABD İLE İLİŞKİLER SAĞLAM

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, WikiLeaks adlı internet sitesinde gizli Amerikan diplomatik yazışmalarının yayımlanmasının ardından ABD ile ikili ilişkilerin sağlam olduğunu açıkladı.

  1. UMUT
    Şubat 7, 2011, 10:44 am

    AYRICA İSVİÇRE DE 8 GİZLİ BANKA HESABINI DA EKLEYİN

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: