Başlangıç > ARAŞTIRMA > Türk halkı cemaatlere nasıl bakıyor? Ezber bozan araştırma

Türk halkı cemaatlere nasıl bakıyor? Ezber bozan araştırma


ANDY – AR Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin ‘cemaatler’, ‘din ve toplum’, ‘din ve siyaset’, ‘modernleşme ve din’ araştırmasının sonuçları ezberleri bozacak nitelikte.

*12 milyon kendini cemaat üyesi sayıyor

“Cemaatlere biraz yakınlığım var” ya da “herhangi bir cemaate mensubum” diyenlerin toplam oranı yüzde 16. Araştırmacılar bu durumu şöyle yorumluyor: “Bu da 75 milyonluk bir nüfus üzerinden yaklaşık olarak 12 milyona tekabül eder. Bu sayı ağırlıklı olarak Nur cemaatinde yoğunlaşmaktadır. Cemaat mensuplarını yüzde 25’i Fethullah Gülen, yüzde 20’si de Nur cemaatine bağlıdır.”

*En çok tanınan Gülen

Adını en fazla duyduğunuz cemaat hangisi, sorusuna ‘Gülen Cemaati’ cevabı verenlerin oranı yüz de 30.1 oldu. Bunu, “Süleymancılar” yüzde 19, “Nur Cemaati” yüzde 17.3, “Nakşibendiler” yüzde 5.9, “İsmailağa Cemaati” yüzde 2.8, “Cubbeli Ahmet Hoca Cemaati” yüzde 2.4 olarak izledi. “Adını bildiğiniz herhangi bir dini cemaat lideri var mı”, sorusuna “Fethullah Gülen” yüzde 60.6, “Mahmut Efendi” yüzde 7.4, “Cübbeli Ahmet Hoca” da yüzde 1.5 olarak çıktı.

*En başarılı oldukları alan dershane çıktı

Araştırmaya katılanlara cemaatlerin hangi alanlarda başarılı olup olmadğı da soruldu. Katılımcıların yüzde 37.8’i “Dershane ve okul faaliyetlerinde” yanıtını verirken, “Dini hizmetler” diyenlerin oranı yüzde 27.2, “Sosyal yardım hizmetleri” diyenlerin oranı yüzde 12.3, “Hiçbir şeyde başarılı bulmuyorum” diyenlerin oranı yüzde 8.9’da kaldı.

*CHP’ye göre en olumlu Nakşiler

En etkili cemaatler hakkında olumlu düşüncelerin dağılımı tablosunda durum ise şu şekilde:

Gülen Cemaati:
-AK Parti yüzde 60, CHP yüzde 8.1, MHP yüzde 6.5, -BDP yüzde 3.8
-Nur Cemaati:
AK Parti yüzde 69.6, CHP yüzde 4.1, MHP yüzde 12.3,-BDP yüzde 2.3
-Süleymancılar:
AK Parti: Yüzde 45.5, CHP yüzde 10.4, MHP yüzde 14.3
Cübbeli Ahmet Hoca:
AK Parti yüzde 81 CHP,- MHP -, BDP yüzde 4.8
Hizbullah:
AK Parti yüzde 44.4, CHP yüzde 11.1, MHP yüzde 22.2, BDP -,
Nakşiler:
AK Parti yüzde 75, CHP yüzde 12.5, MHP -, BDP-
İsmailağa Cemaati:
AK Parti yüzde 100, CHP-, MHP-, BDP-

Cemaatten baskı hissetmedim % 74

AraŞtIrmada yöneltilen “Son bir yılda herhangi bir dini cemaatten kaynaklanan bir baskıya uğradığınızı hissediyor musunuz” sorusuna “Kesinlikle hissetmedim” yüzde 51.9, “Pek hissetmedim” yüzde 23.8, “Biraz hissettim” yüzde 8.9, “Çok hissettim” yüzde 5.3, “Cevap yok” 9.1, ve diğer 0.9 oldu.

Cemaatler mensubu olmayanları dışlamıyor

“Sİze göre dini cemaatler kendi dışındaki insanları dışlıyorlar mı” sorusuna “Kesinlikle dışlamıyorlar” diyenlerin oranı yüzed 25.6”, “Pek dışlamıyor” yüzde 25.4, “Biraz dışlıyorlar” yüzde 23.6, “Kesinlikle dışlıyorlar” yüzde 21” diğer ise yüzde 4.4 oldu.

Cemaatlere karşı mısınız?

Katılımcılara yöneltilen ‘Genel olarak dini cemaatler hakkında hangi kanaatlere sahipsiniz’ sorusuna, ‘Karşı değilim, ama pek tasvip de etmiyorum’ diyenlerin oranı yüzde 31.4 olarak gerçekleşti. ‘Genel olarak olumlu buluyorum’ diyenlerin oranı yüzde 24.3 oldu.

Hangi cemaattensiniz?

‘Mensup olduğunuz ya da yakınlık hissettiğiniz cemaat hangisidir’ sorusuna ‘Gülen cemaati’ yüzde 24.56, ‘Nur cemaati’ yüzde 19.88, ‘Süleymancılar’ yüzde 8.91, ‘İsmailağa’ yüzde 8.31, ‘Nakşiler’ yüzde 4.14, ‘Menzil cemaati’ yüzde 3.83, olarak cevap verdi.

En etkili cemaatler hangileri

‘Size göre Türkiye’de en etkili olan cemaat hangisidir’ sorusuna ise en fazla adı duyulan sıralamasında birinci gelen ‘Gülen cemaati’ şıkkını işaretleyenlerin oranı yüzde 44 olurken, ‘Nur cemaati’ yüzde 16.9, ‘Süleymancılar’ yüzde 6.3, ‘Hizbullah’ yüzde 5.3 oldu.

  1. Ağustos 15, 2011, 4:16 pm

    Magnificent items of your stuff, guy. I’ve comprehend your own stuff before and you’re simply too excellent. I like what you have acquired here, certainly like what youíre declaring and the way that you say this. You are making it pleasant but you just look after to keep this wise. I canít wait around to read a lot more from you. This is really a good website.I really wanted to create a little comment in order to express appreciation for you for the fantastic info you’re sharing only at that web site. Time rigorous web research has at the conclusion been compensated with wonderful insight to write about along with my friends. I would point out that most of us visitors are unequivocally endowed to be in a really good place along with lots of wonderful people with helpful techniques. Personally i think really privileged to have run into your entire web page and appear toward truly more fun times reading here. Thanks once again with regard to everything.

  2. Ağustos 12, 2011, 8:21 pm

    Great work over again. Thank you=)

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: