Anasayfa > ATATÜRK GERÇEĞİ > Atatürk evrimci miydi? Atatürk ve evrim teorisi

Atatürk evrimci miydi? Atatürk ve evrim teorisi

Hayat her hangi bir doğa dışı etkenin müdahalesi olmaksızın dünya üzerinde doğal ve zorunlu bir kimyasal ve fiziksel olaylar dizisi sonucudur.Hayat sıcak,güneşli ve sığ bir bataklıkta başladı.Oradan sahillere ve denizlere yayıldı;denizlerden tekrar karalara geçti.İlk hayvan denizlerde balık ve karalarda muhtelif kemikli yaratıklar oldu;bunlar devirlerde şekilden şekile tekamül ettiler.İnsanlar sularda kaynaşıp çırpınan bir varlıktan bu günkü şekline geldi….

Tabiatın,her şeyden büyük ve her şey olduğu anlaşıldıkça,tabiatın çocuğu olan insan,kendinin de büyüklüğünü ve haysiyetini anlamaya başladı.
Afet İnan Atatürk hakkında Hatıralar va Belgeler 1968

İnsanlar sularda kaynaşıp çırpınan bir mevcuttan bu günkü şekline geldi .İnsanın bu günkü yüksek zeka ,idrak ve kudreti milyonlarca ve milyonlarca nesilden geçerek hazırlandı.
Artık insan bugün tabiatın nihayetsiz büyüklüğüne ve tabiat içinde kendi nevinin mukederatına gittikçe büyüyen bir irade ve şuur ile bakıyor.

Afet İnan Atatürk Hakkında H.B 1930

Yaradılış felsefesi

İnsanlar ,sürfeler gibi sulardan çıktılar ilk önce..İlk ceddimiz balıktır. 🙂 İşler daha ilerledikçe o insanlar,primat zümresinden türediler.Biz maymunlarız; düşüncelerimiz insandır.
Ruşen Eşref Ünaydın, Atatürk T. ve D. K. H. s.53

Hayatın tarifi

Hayat,her hangi bir tabiat harici etkenin müdahalesi olmaksızın dünya üzerinde tabii ve zaruri bir kimya ve fizik seyri neticesidir.

Afet İnan Atatürk Hakkında 1930

insan ve tabiat

Tabiat insanları türetti;onları kendine taptırdı da.Ancak,insanların dünyada yaşayabilmeleri için,onların tabiata egemenliğinide şart kıldı.Tabiata egemen olmasını bilemeyen yaratıklar,varlıklarını koruyamamışlardır.Tabiat onları,kendi unsurları içinde ezmekten,bpğmaktan,yoketmekten ve ettirmekten çekinmemiştir.

Atatürk’ün S.D 1935

Fakat şunu söyleyelim ki,insanların bütün bilgileri ve inanışları,insan zekası eseridir.Zeka tabii olan dimağdan çıkar.Bundan,tabiatı anlamakta zekanın,en büyük cevher ve müessir olduğu anlaşıldığı gibi tabiatın fevkinde ve haricindeki bütün mefhumların,insan dimağı için kendi tarafından uydurma şeylerden başka bir şey olmayacağı meydana çıkar.

Natür, İnsanları türetti,onları kendine taptırdı da.

Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri

*Yazıyorum ; Evet anlaşılan M.Kemal’e göre balıktan evrilmişiz.Aman ne iyi 🙂

 1. ZORBEY
  Ekim 14, 2011, 11:56 am

  Malın teki evrime inanması normal

 2. Osmanlı Torunu
  Nisan 24, 2011, 5:28 pm

  Vay ,Mustafa Kemal meğer evrimciymiş.Maymuncu..Eee şaşırmamalı arkadaşlar.O dönem evrim denilen şey materyalist ve ateist çevrelerin hepsinde tereddütsüz kabul görüyordu.Mustafa Kemal de bu furyaya katılmış hepsi bu.

 1. No trackbacks yet.

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: