Başlangıç > ATATÜRK GERÇEĞİ > Çanakkale zaferi,Mustafa Kemal’in hezimeti!

Çanakkale zaferi,Mustafa Kemal’in hezimeti!

ÇANAKKALE ZAFERİ M.KEMAL HEZİMETİ

Çanakkale muharebeleri Mehmedçik için büyük bir şeref olduğu halde, kumandanlık etmiş zabitanlar için hiç de yüz ağartıcı değildir. Bunun uzun ve teferruatlı sebepleri üzeride durmuyoruz. Yalnız şu kadarını söyleyelim ki; Çanakkale sırtlarında dört yüz bin vatan evladını gömen bir zabitan kadrosunun muvaffakiyetinden elbette bahsedilemez! Oradaki kumandanlardan herhangi birisine “kahramanlık” ya da “kurtarıcılık” sıfatları izafe edilemez!

Çanakkale harbi başladığı zaman, Balkan harbindeki “Bolayır Hezimeti” sebebiyle cezalandırılarak “Sofya ateşemiliterliği”ne gönderilmiş bulunan M.Kemal bey, muharip bir askeri birliğe tayin edilmesi için Harbiye Nezaretindeki İttihatçı arkadaşlarına üst üste rica mektupları gönderiyordu. Bu ricalar sonunda karargahı Maydos’da bulunan 19. fırka(tümen) kumandanlığına tayini çıkmıştı.

İngilizler Arıburnundan çıkarma yapınca, Anafartalar kumandanı Kemal Paşa’ya haber verdi ve bir taburla sol cenahı takviye etmesini istedi. Bu emir üzerine Kemal Paşa fırkasının 57. alayından iki yüz kişiyi saat beş buçukda Şunuk bayırı istikametinde ilerlemekte olan düşmana karşı süngü hücumu yaptırdı. Fakat hiç bir netice alamadı. Daha sonra kalan kısımları da parça parça hücuma kaldırıp eriten Kemal Paşa hiç bir netice elde edemedi.

Burada dikkat edilecek husus şudur ki; Mustafa Kemal elindeki kuvvetleri kolayca yutulabilecek küçük küçük lokmalar haline getirmek suretiyle düşman üzerine sevketmektedir. Normal bir asker mantığı işe bu hareket tarzını izah etmeye imkan yoktur. İlk hücumda netice alınamayınca, diğerinde daha büyük kuvvet sevkedilmesi gerekmez miydi?
Bu muaammayı çözebilene aşkolsun..!

Daha sonra Enver Paşa, koca tümeni parça parça yutturmasından sonra, Kemal Paşa’yı azarlamış, “elindeki askerleri lüzumsuz hücumlarla israf ettiğini” söylemiştir.

Kaynak

1 Falih Rıfkı Atay, 19 Mayıs, Ankara s 3
2 Düşmana parça parça taarruz ettirilmek suretiyle yok edilmiş bu alay hakkıdna Kemal Paşa şöyle diyor: “57. alay mehur bir alaydı. Çünkü hepsi şehid olmuştur. – Ruşen Eşref, Anafartalar kumandanı ile mülakat s 20

3 Kadir Mısıroğlu, Lozan zafer mi hezimet mi? s 157,158,159

*Ne ilginç emrinde ki 57.Alay’da ki tüm mehmetçiği kırdırmış ve bu olay bir kahramanlık ve destan olarak anlatılmış.Oysa bir kumandan öncelikle askerinin güvenliğini düşünecek onu yok yere zayi etmeyecek.Büyük kumandan’ın işlerine akıl sır ermiyor.Yansız tarihçiler yazmaya devam ettikçe yakın gerçeğin karanlıklaro birer birer aydınlığa kavuşacak

 1. gürsel çevik
  Mayıs 20, 2011, 8:00 pm

  mankurtlaştırılmış kafalarda mantık ve akıl olmaz. sonuçta Mustafa kemal de bir müslüman . dinen zan ile konuşmak,sahip çıkmadığınız devletimizin kurucusu ATATÜRK e iftira atmak mazallah insanı dinden bile çıkarabilir. eğer o olmasaydı durumumuz arab ve afrika halkları gibi olurdu. Yatalım kalkalım ALLAHA dua edelimki Mustafa Kemali Türk milletinin içinden çıkarmış.

 2. antidepresan
  Mayıs 13, 2011, 8:09 am

  yaa çanakkale zaferi denince komutan alman liman von sanders oluyor – kemal de onun posta eri
  çanakkale hezimeti denince beceriksiz kemal yaptı bunları oluyor….

  sevgili moderatörler zor bir soruda size ;

  bir artı bir kaç yapar ?? ( 1+1 )

  • Mayıs 14, 2011, 2:17 am

   Yahudi mason diktator kafir Mustafa Kemal’in Canakkale’de rolune dair herhangi bir delilin var mi elinde?

   • emre
    Mayıs 14, 2011, 3:22 am

    Kardesim Ingiliz kaynaklarinda bile yaziyor, “Ataturk’e maglub olduk” diye. Dusmanin bunu kabul ettikten sonra sen neyi tartisiyorsun?

 3. antidepresan
  Mayıs 13, 2011, 8:05 am

  yaa bu kemal inde kafası çok çalışıyormuş, sen elçilik ataşeliği falan gibi bir zor bir görev, yada padişah yaverliği gibi zor görev isteme , onların yerine işin kolayına kaç cephede görev iste hemde başka bir cephe görevinden gelip vayy uyanık kemal tabi biliyorsun cephe kolay en kötüsü ölürsün kurtulursun , bir kere daha takdir ettim seni uyanık ve bizi uyanı tutan kemal

 4. emre
  Mayıs 11, 2011, 5:17 pm

  Vay be, Enver Paşa Ataturk’u azarlamismis. Enver Paşa pek basariliydi masaallah; sayesinde Osmanli Imparatorlugu dimdik ayakta…

  • Mayıs 14, 2011, 2:26 am

   Enver pasa da mason diktator kafir Mustafa Kemal gibi sefardim yahudilerindendi, ve her ikisi de ittihad terakki icindeydi. Ittihad terakki yahudi masonlarin tesis ettigi hariciye’den destek alan (bilhassa siyonistler ve ingilizler) ve Osmanli idaresini ele gecirib Osmanli ve Hilafeti ilga etmek icin calisan hain bir orgutdu. Yani diktator Mustafa Kemal ve Enver Pasa aslinda casusdur.

   • emre
    Mayıs 14, 2011, 3:24 am

    Vay canina o da yahudiymis. Yahu bu yahudiler her tasin altindaymis. Senin Yahudi olmadigin ne malum? Goster pipini bakayim.

    Bu insanlar ne komplolarla kafayi siyirmislar, hayretler icindeyim.

    • Mayıs 14, 2011, 4:40 am

     komplo oldugunu nerden biliyorsun?

     • emre
      Mayıs 14, 2011, 4:43 am

      Senin Yahudi olmadigin ne malum? Belki ortaligi karistirmaya calisan bir MOSSAD ajanisin. Hadi goster pipini.

      Bu mantigin ne kadar sig oldugunu anlatabildim mi?

      • Mayıs 14, 2011, 4:58 am

       hayir anlatamadin. kati’i bir iddiada bulundun, bende madem eminsin bu kadar isbat et dedim.. sen ise hala zanna dayali kelam ediyorsun..

       • emre
        Mayıs 14, 2011, 5:09 am

        Hayir, komplo oldugunu iddia eden sensin, buyur sen ispatla. Bu yukumluluk daima komploculardadir.

 5. Analiz ZaMaNı
  Mayıs 11, 2011, 1:52 pm

  Bir DNA analizi yaptırmanızı tavsiye edyorum.
  Hiç değilse gerçekten mensubu olduğunuz millet hangisi ise onun dilinde yazılar yazarsınız da okuyanlar anlar en azından.

  İnsanları sevin. Onlara cennette yer açın. Sizden başkasının da cennete girmeye hakkı var.

  • Mayıs 14, 2011, 2:28 am

   insanlar ve cinler cennet veya cehenneme DNA larina gore degil, amellerine gore gidecekler.

   • emre
    Mayıs 14, 2011, 3:24 am

    Cin mi? Nerede bu cinler, Yahudilerin cebine mi? Gecin bu masallari…

    • Mayıs 14, 2011, 4:37 am

     cinler de bu dunyada fakat biz onlari goremiyoruz. cinler bize kuran da bildirilmistir ve Allah’in ayetlerini kafirlerden baskasi inkar etmez.

     • emre
      Mayıs 14, 2011, 4:52 am

      Bu dunyada varmis ama goremiyormusuz. Goremiyoruz madem herhangi bir sekilde tespit edebiliyor muyuz bari yoksa yalnizca kimin yazdigi belli olmayan bir kitapta yazdigi icin mi inaniyoruz?

      • Mayıs 14, 2011, 5:03 am

       Insanlar bazi seyleri vahiy olmadan bilemezler. Cinler Kuran’da Allah tarafindan insanlara beyan edilmistir. Kuran’daki kulli ayet Allah’in kelamidir. bunu sende biliyorsun. Kuran zaten bir mucizedir, onu inkar etmek mumkun degildir. Bazi insanlarin ona iman etmemelerinin sebebi bilhassa muhitleridir.

       • emre
        Mayıs 14, 2011, 5:07 am

        Delili olmayan bir seye niye inanayim? Hani hayali insanlarla arkadas kuranlar var ya? Ona benziyorsunuz.

        Kuran mucize degildir, tutarsiz bir masaldir, ve Muhammed’in olumunden sonra kagida alinmistir. Ayrica Muhammed’in okuma yazmasi yoktur…

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: