Başlangıç > ATATÜRK GERÇEĞİ > Atatürk Vahdettin’in Kızı Sabiha Sultan ile evlenmek istedi

Atatürk Vahdettin’in Kızı Sabiha Sultan ile evlenmek istedi

Kara Harp okulu öğrencileri, “Atatürk Sultan Vahdettin’in kızıyla evlenmek istedi mi?” sorusuna cevap aradı.
Yıllarca Türk milletine hain denilerek infaz edilmeye çalışılan şahsıyla da tüm Osmanlıyı ve Osmanoğlu ailesini linç eden kemalist düşünce de derin çatlaklar oluşmaya devam ediyor.

19 Mayıs etkinlikleri çerçevesinde “Mütareke Dönemi ve İstanbul’dan Samsun’a Uzanan Yolda Atatürk” başlıklı bir panel düzenlendi.

Kara Harp Okulu’nda düzenlenen paneli Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner ile kuvvet komutanları ve Harp Okulu öğrencileri izledi. Prof. İlber Ortaylı’nın yönettiği panelde, Dr. Alev Coşkun’a yöneltilen “Atatürk Sultan Vahdettin’in kızıyla evlenmek istedi mi?” sorusu ilgi uyandırdı.

“Böyle bir durum var” diyen Coşkun, sözlerini şöyle sürdürdü:

“O dönemde parlak subaylarla saray arasında akrabalık tesis edilmesi çabaları olmuştur. Enver Bey, Vahdettin’in akrabası Naciye Sultan’la nişanlanmıştır. 1914’ten sonra da evlendiler. Vahdettin’in küçük kızı Sabiha Sultan da güzel bir bayandı. Bu konuyla ilgili Mustafa Kemal istedi veya padişah evlenmelerini istedi iddiaları vardır. Mütareke döneminde bu düşünce tekrar alevlendi. Ancak Mustafa Kemal bu konuya sıcak bakmadı.”

İlber Ortaylı da böyle bir durumun olduğunu belirterek, “Hatta Mustafa Kemal ile Sabiha Sultan görüşmüşlerdir. Sabiha Sultan beğenmiştir. Ama bu iş daha sonra olmamıştır” dedi. Coşkun’un, Özakman’ın yorumuna “İyi de olmuş” diye verdiği tepkiye ise başta Org. Koşaner ve komutanlar olmak üzere Harbiyeyilerin uzun süre güldükleri gözlendi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Vahdettin’in kızı Sabiha Sultan’a evlilik teklifinde bulunduğunu fakat, Sabiha Sultan’ın “Önümde hiç de iyi örnek olmayan Enver ve Naciye Sultan’ın hayatı vardı. Enver Paşa’nın neler yapabileceğine şahit olmuştum. Mustafa Kemal Paşa daha fazlasını yapar diye korktum ve buna alet olmak istemedim!” dediği anlatılan anekdotta dikkat çeken bir ayrıntı da, Atatürk’ün manevi kızına verdiği isim: ‘Sabiha’…

 

TARİHÇİLER BÖLÜNDÜ

DOĞRUDUR: Murat Bardakçı: Sabiha Sultan da bunu doğrulamış ve “Kendilerini bir defa görmüş ve hoşlanmıştım. Gayet yakışıklı idiler. Ateş gibi gözleri vardı, alev alev yanıyorlardı. Ama evlenemezdim, zira Faruk ’u seviyordum” demişti.

AĞZA ALINMASIN: Deniz Som: Vahdettin, kızını vermek için Mustafa Kemal’in peşinden koşmuştur. Atatürk öneriyi “ağza bile alınmasın” diye reddeder.

HERKES YAP DİYOR: Çağatay Uluçay: Bir gece eğlenceden dönüşte, Mustafa Kemal, Doktor Rasim Ferit Talay’a bu meseleyi açar. Talay, “Sen 2 ay içinde her hangi bir kadından bıkarsın” der. Bunun üzerine Mustafa Kemal, “Tek dostum sen imişsin, herkes bu işi yapmam için ayak diriyor” diyerek konuyu kapatır.

 1. metin
  Kasım 3, 2011, 12:07 am

  ingiltereye asil prim veren kimdir onu söyle ? Türkün kiligini kiyafeti, daha yeni ingilizlerle savasmamiza ragmen, onlara benzemeye özenen kimdir ? Kim o siyah uzun mason sapkasiyla poz poz resimleri var ? kim köylüme zorla, o ingiliz sapkasini taktirdi ? takmayanida astirdi, atesin bol olsun, cehennemi hak ettin, dilimizi, kültürümüzü, alfabemizi katlettin ey katil.

 2. Mayıs 24, 2011, 4:55 pm

  hangi kuş beyinli hazırladı bu sayfayı merak ettim doğrusu, böyle cahiller yaşıyor mu hala dünya yüzeyinde ? Atatürk sağlığında hep demiştir ki “bu başarılar benim değil milletin başarısıdır”. O olmasaydı ne olurdu sorusunun tek bir cevabı var: “SİZİN GİBİ AMACI AMERİKA VE İNGİLTERE GİBİ TÜRK DÜŞMANI DEVLETLERE PİRİM KAZANDIRMAK OLAN SİYONİSTLERE MEYDAN KALMIŞ, TÜRK BAYRAĞI VE ALLAH EZANI GÖRÜLÜP DUYULMAZ HALE GELMİŞ, YENİ NESİL TÜRK SÖZÜNÜ ANSİKLOPEDİLERDE BİLE GÖREMEZ HALE GELMİŞ, EZAN SESİ “TANIDIK” OLMAKTAN BİLE ÇIKMIŞ OLURDU”.
  Allah onun gibi bir lider gönderdiği için ona şükretmelisiniz. Selametle

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: