Başlangıç > GÜNCEL > 19 Mayıs Faşist törenleri ve cumhuriyet yobazlığı

19 Mayıs Faşist törenleri ve cumhuriyet yobazlığı

19 Mayıs Faşist törenleri

Yobazlık tam olarak böyle bir şey olmalı. Bir şeyi hiç sorgulamadan, anlamı üzerinde hiç düşünmeden, bir çift öküzün tarla sürerken yanında gördüğü izi takip etmesi gibi hûşû içinde tekrarlamak. 19 Mayıs kutlamaları 1932’nin faşist İtalya’sından alınma. Neden değiştirmek aklımızdan bile geçmiyor?

40 yıl öncesinin gençliği ile bugünün gençliğinin noktasından virgülüne kadar aynen yaptığı yegâne şey 19 Mayıs kutlamaları olmalı.

Mayıs ayını başından sonuna eğitim ve öğretim amaçları dışına çıkartan garip bir ritüel. Beden eğitimi öğretmenlerinin bütün kontrolü ele aldığı, diğer öğretmenlerin mecburen anlayış gösterdiği bir eğitim ve öğretim boşluğu. Neden? Herkes 19 Mayıs provaları ile meşgul. 1930’ların İtalya’sında kalan faşist gençlik eğitimi uygulamalarını, olduğu gibi tekrarlamak için

Kutlamalarda soğuktan titreyen çocuklar

Kutlamalarda soğuktan titreyen çocuklar!

Atatürk’ün Samsun’a çıktığı tarih olan 19 Mayıs’ın (Mustafa Armağan’ın bu tarihe önemli itirazları var), ’19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’ (1981’de ‘Atatürk’ü anma’ eklenecek) olarak kutlanmasına dair kanun 1938’de çıkıyor. Atatürk’ün bu tarihi, çevresine hatırlatması ve önemine işaret etmesi 1936 yılında vuku buluyor. Ama gençlerin büyük sahalara çıkıp, basit jimnastik hareketlerini toplu halde tekrarlamasının kaynağı 1932 yılında Başbakan İsmet İnönü başkanlığında bir heyetin Moskova ve İtalya’ya yaptığı seyahate dayanıyor. Recep Peker, Ali Çetinkaya, Yunus Nadi, Falih Rıfkı, Ruşen Eşref ve Yakup Kadri’nin yer aldığı heyet, özellikle Mussolini İtalya’sında gençlerin eğitimi için geliştirilen yöntemleri ve pratikleri derin bir hayranlıkla izliyorlar. Falih Rıfkı (Atay) (Moskova ve Roma, 1932) ‘Cumhuriyet genci yetiştirmek için’ Stalin Rusya’sı ile faşist İtalya’nın ‘çocuk ve genç yetiştirme metotlarının adım adım tedkiki’ni öneriyor. 1932’nin Moskova’sındaki 1 Mayıs kutlamalarını ‘ihtilalin telkin, propaganda ve yığın sanatlarındaki hususiyetleri gösteren en iyi sahne’ olarak naklediyor. Roma’da 5-13 yaş arası çocukların dâhil olduğu faşist teşkilatı (erkeklerin Balila, kızların Piccole) öve öve bitiremiyor: ‘Çocukluktan itibaren herkese vazife verilmiştir. Herkes inzibat ve kontrol altına alınmıştır. Kabiliyetler yarışa çıkartılmıştır; her faşist hiçbir zaman konuşamadığı şefi her an yanı başında hisseder olmuştur… Çocuk ve şef şefin rehberliği altındadır.’ (s. 99) Sonra coşup, daha sonra köy enstitülerinde uygulanacak modeli bir faşizm hayali olarak anlatmaya girişiyor: İmamın yerine geçecek bir öğretmen, ‘köye adım bastığı gün fırkanın kadrosu içinde ve gözü altında’ işe başlıyor.

Yağmur yağsa bile vız gelir tören kutsaldır!

Yağmur yağsa bile vız gelir ,tören kutsaldır!

O dönemin Türk aydınlarında derin bir faşizm hayranlığı mevcuttur. Hitler henüz iktidarda değildir, Mussolini ise on yılı geride bırakmıştır. 1932’nin Mayıs ayında yapılan bu faşizm seferinin, Cumhuriyet tarihinde birçok yeniliğin hemen öncesinde yer alması tesadüf değildir. Ezanın ve Kur’an’ın Türkçe okunması, meşhur Türk tarih tezi, Güneş dil teorisi ile adeta yeni bir Türkçenin icat edilmesi hep bu seyahatten hemen sonraki aylarda, 1932’nin ikinci yarısında vuku bulmuştur. 1933 yılından itibaren Ülkü dergisinde İtalya’da gençlik teşkilatları ile ilgili yazılara fazla yer verilmesi, 19 Mayıs törenlerine giden tecrübenin arka planını açıklamaktadır. Türkiye’de sporun kurucu isimlerinden Selim Sırrı (Tarcan) (1874-1948) hem bu yazıların hem de 19 Mayıs jimnastik hareketlerinin müellifidir.

Tabii bizim 19 Mayıs gösterilerimizin böyle bir şeyi başarması imkânsız. Zira, Allah’a şükür her an yanımızda hissedeceğimiz bir ‘Millî Şef’imiz mevcut değil. Tıpkı bizim gençliğimizde olduğu gibi dershanelerin kapılarını açıp, gelen baharla birlikte dersleri kırmak için ‘resmî ve meşrû’ bir fırsattan ibaret. Bize düşen, gençlerimize vermemiz gereken, bilimin aydınlığında eleştirel aklın rehberliğinde şu soruyu sormak: Faşizmin dünyada bizden başka örneği olmayan bu ritüelini, koca koca adamların ciddi ciddi emek harcadığı, önemsediği bu müsamereyi üzerinde hiç düşünmeden ve sorgulamadan neden tekrarlıyoruz?

Cumhuriyetin yobazlığı 

bu ilkel tören mantığından ülkeyi kurtarmak gerek

19 Mayıs kutlamalarının 1932, Faşist İtalyası’ndan aşırma olduğunu söylemiş ve bu arkaik ritüeli neden o gün bugün sorgusuz sualsiz tekrarladığımızı sormuştum. Saf bir kesin inanç ve yobazlık ifadesi tepkiler aldım

19 Mayıs törenleri, dünyada benzeri görülmeyen faşist pratikler. Bireyi kişiliksiz hale getirip, bir tek diktatörün tek komutla yöneteceği sürünün parçası haline getirmek için totaliter yönetimler bu tür ritüeller icat ettiler. Faşist İtalya ve Nazi Almanya, bizim her 19 Mayıs’ta gençlere metazori yaptırdığımız toplu gösterileri, otoriteye bağlı vatandaşlar yetiştirmek için geliştirdi. Merak edenler Adorno’nun ‘F’ (faşizm) ıskalasından başlayarak otoriteryen kişilik yapıları üzerine yapılan çalışmalara bakabilir. Gençleri bir koyun sürüsü gibi spor sahalarına toplamak ve hiçbir zekâ, özel yetenek gerektirmeyen basit hareketleri toplu halde tekrarlatmak. Otoriteye, güce boyun eğen nesiller yetiştirmek dışında bu pratiğin başka hiçbir anlamı yoktur.

Güzel bir ilimizde, 19 Mayıs törenlerinden sorumlu Millî Eğitim Müdür yardımcısı okuyucudan, yazdıklarıma destek mahiyetinde gelen mektubu durumu özetlediği için olduğu gibi aktarıyorum:

“19 Mayıs tarihli yazınızı okudum. Bahsi geçen törenlerin … ilindeki sorumlusu benim. Ve her törenden sonra ‘şimdi biz ne yaptık, hangi faydayı elde ettik, öğrenci neyi kazandı, eğitim adına hangi katma değeri ürettik’ sorgulaması yapmaktan harap oluyorum. Binlerce liralık harcamalar, bayılan öğrenciler, velilerin törene çocuklarını göndermeme gayreti, biz devletlülerin baskısı vs.

Mümtazer Türköne

 1. emre
  Mayıs 25, 2011, 7:00 pm

  Siteyi besleyen abiler tepedeki resmi sansurlemisler! Siyah elbiseli kizlara bakin, bacaksiz kalmislar hehehe

  Mantiga bakar misiniz: cinsel icerikli videolar paylasmak serbest, ama spor yapan kizlarin bacaklari mustehcen. Bizim guzel dinimiz cok mantiklidir hehehe

 2. islamiC
  Mayıs 25, 2011, 10:28 am

  19 mayıs törenleri liseli çocuklarımızı orospular gibi giyindirmekten başka hiçbir işe yaramıyor.Gençlerimizin ahlakını daha o yaşta bozuyorlar.Hepsi bu amaç bu zaten.
  Neymiş M.Kamal samsuna ayak basmış.Bak sen hele şu işe 🙂

  Türköne doğru yazmız az bile yazmış.Bu abuk subuk törenler kaldırılmalı.Sabahın köründe bir bakıyorsun koca koca adamlar vali kaymakam belediye başkanı garnizon komutanı heykelin kıçının dibine dizilmişler saygıyla duruşu ile PUTU selamlıyorlar.Valla çok komik halleri oluyor.

  Allah bu tür davranışları müslümanlara yasaklamıştır.

  • Burcin Toprak
   Mayıs 25, 2011, 12:11 pm

   Senin Agababalarin 1 ve 2 Numara da 19 Mayis’ta ANITKABIR’de PUTun onunde ESAS DURUSA GECT Lagim Faresi. Senin CIA Imamini da getirip ayni yerde soke soke DOMALTIP M.Kemal’e yalvartacagiz affetsin diye!

   Behey KLAVYE ve de SOMUN PEHLIVANI Lagim Faresi YOBAZLAR!

   Ulan 14 senedir Belediye, 9 senedir ANAYASAYI degistirecek cogunlukta iktidardasiniz, hala PUTLARIN onunde SAYGI DURUSUNDASINIZ, sonra bir de utanmadan buralarda KARSI DEVRMI MARSI DEVRIM diye havliyorsunuz.

   Behey Amerikan ISBIRLIKCISI Hainler, ne kadar komik durumda oldugunuzun farkindamisiniz LAGIM FARLEREI?

   AZ BIRAZ DAHA SABREDIN, %90lik ORDUSUNU/MILLETINI/CUNMHURIYETINI/M.KEMAL’ini seven GERCEK TURK MILLETI Siz %10luk AZILI AZGIN AZINLIK Hainlere hakettiginizi verecektir, az biraz daha HAVLAYIN burlarda.

   • islamiC
    Mayıs 25, 2011, 12:18 pm

    Terbiyesiz herif önce adam ol adam gibi yaz.Çok atıyorsun kıçını ufalama sonra.M Kemal hocalarla birlikte kaç sene al açıp dua edermiş gibi yaptı? Akıllı ol biraz heralde şıp diye yapacak değiliz.Yavaş yavaş..
    M.Kemal de hem osmanlı yıllarında hem savaş yıllarında düşman olduğu hocalarla birlikte el açıp dua edermiş gibi yaptı.O acele mi atti yoki ne zaman gücü ve iktidarı ingilizler ona tamamen teslim etti o zaman gerçek yüzü ortaya çıktı.Sen de acele etme yavaş yavaş hem o putlardan hem de sizin gibilerden bu ülkeyi temizlemek müslüman anadolu evladının yegane vazifesidir.Bu millet düştüğü yerden kaklacak..

    • Burcin Toprak
     Mayıs 25, 2011, 12:32 pm

     Oku butun yorumlarimi, YIYEMIYECEGINIZ YAPRRRRRRAGIN sallandigi agacin ALTINA YATTINIZ bedelini cok aci odeyeceksiniz.

     Ulan Lagim Faresi, 7 duvel 90 yildir calisiyor KEMALIZMI yikmak icin,dunyadaki en buyuk ANTI-EMPERYALIST proje oldugu icin, buna ragmen tek bir tuglasini dahi sokemediler, Ilkokul Mezunu Cahil bir Imamla KASIMPASA Zibidisinemi kaldi ulen Kemalizmi yikmak?

     Allahin GREZEKLERI, biri kacmis ABDye,dotu kurtarmis, CIA/FBI korumasinda yasiyor, disari bile cikamiyor, hic bir hukuki engel yokken kkrkusundan gelemiyor Turkiye’ye, neye curet ettigini bildigi icin, Rcep zibidisi desen PENSILVANYA’ya kadar direk ucan ucak aldi GACMAK icin, bre siz nere GACACAKSINIZ AHMAKLAR?

     90 yildir yettiniz gayri, bu ulke ya KEMALISTELERE ya da siz en fazla %10luk YOBAZLARA dar artik, sizi 90 senedir idare ettik ama bu is bitti, artik DEVRIMCI YEMINI ediyorum sizi GACIRMIYCAZ, Ordu/Cumhuriyet/Ataturk Dusmani Enistemden basliyarak en az 10 tane Fethullahic goturmezsem NAMERDIM.

     HODRI MEYDAN LAN KORKAK LAGIM FARELERI.ERKEKSENIZ CIKIN saklandiginiz KANALIZASYON ve KUBURLARDAN, ne cikmiyorsunuz oratya soyle gogsunuzu gere gere ben FETHULLAHCIYIM diye, polis sizde, MIT sizde, tum kurumlar sizde.Dotunuz yemiyor demi korkak hain surusu?

 3. BENHUR
  Mayıs 25, 2011, 10:22 am

  1950’de Japonyadan daha öndeymişiz vay canına be.Anadolu açlıktan kıvranırken bile şimdikinden daha öndeymişiz meğer.Burçin Toprak insan sallar da bukadar sallamaz.
  Bu ülke ne gördüyse 1950 den sonra görmeye başladı.
  Kapalı rejim diktatörlüğü yıkıldıktan sonra dünyaya açıldı bu ülke.Bugün dünyanın 16.büyük ekonomisi.Dünyada 200 den fazla ülke var.
  Uçak üretmişiz 1950 den önce hangi uçağı ürettik? Uçak fabrikası kurulacaktı sizin yobazlar buna engel oldu.

  Osmanlıyı eleştireceksen önce onun yaptıklarının onda birini yapsın bu cumhuriyet ondan sonra eleştir.

  Çapulcu yunan bozmalarını denize dökmekten başka cumhuriyet tarihinde ne var?

  Haa DERSİM katliamı var evet?

  Ulan yobaz Yavuz Sultan Selim alevilere şöyle yaptı siyorsun da senin SOYSUZ sapık ayyaş deccal diktatör adamın DERSİM de alevilere çoluklarına çocuklarına ne yaptı? hemde kendi halkı olan alevilere.

  Yavuz hiç olmazsa Şah İsmail’in KIZILBAŞKARINI kılıçdan geçirdi..

  Hadi şimdi bas git bu kapak sana yeter

  • Burcin Toprak
   Mayıs 25, 2011, 12:18 pm

   Get len geri zekali,itmi desem lagim faresimi desem, ama o 2 hayvan dahi benim gozumde senden daha degerli!

   Aptal herif ben ISIKEVLERINDE sana ezberletilen mavallari yazmiyorum, yazdiklarimin hepsi tez konumda var, biri bilim disi olsun tezim reddedilir ve 5 yillik emegim bosa gider.

   Sen kimsin sican parcasi, beni kapak etmek kim lan cuhela, hadi git sen git uye oldugun Isikevine abilerinin abilerinin abileri gelsin, soyle Harvard ta falan doktora yapmis olan varsa ki var, milletten caldigi paralarla YOBAZ okutuyor Cemaat orlarda!

 4. Burcin Toprak
  Mayıs 24, 2011, 10:03 am

  Osmanli Torunu Kardesim, bak bunlarin hepsi YABANCI KAYNAKLARDAN,istersen ad, sayfa, yazar ne istersen gonderirim.

  1.Osmanli’nin yukselme doneminde teba cogunlukla hristiyandi, cunku topraklari Bizans’a aitti, yariya yakin Muslumanlar ise cogunluk Bektasi idi, hatta Turkler arasinda SAMANIZM hala cok yaygindi.

  2.O basarilara imza atan Yencieriler hristiyan cocuklardi, evet musluman yapildilar ama Sunni degil Bektasi idiler.

  3.Ne zamanki Alevi dusmani Yavuz Alevileri kilictan gecirdi, gitti Hilafeti aldi geldi is yapacakmis gibi, bir kac on yil sonra Osmanli Duraklama devrine girdi. O bir kac on yilin nedeni de Hilafetin tum muesseleri ile ancak yerlesip Arap kaynakli Yobazligin siyasete karismasi icin gecen zamandir. Ac bak tarihlere, beni teyid eder.

  4.Matbaa gavur icadi dendigi icin 150 yil gec girdi Osmanli’ya, bir otur dusun bilgisayar/internet Turkiye’ye 150 yil gec girse ne olurdu?Fetva verildi, seytanlari gozluyor diye, kendi donanmamiz KANDILLI RASATHANESINI top atesine tutarak yikti.Bunlar carpici 2 ornek, daha binlerce fetvanin Osmanli’yi yiktigini tahmin edebilmek icin MERCIMEK KADAR BEYIN yeterli.

  5.Yani Osmanli’yi Ittihat ve Terakki yikti falan diye bu MECZUP YOBAZLARIN PALAVRALAIRINA inanmayin, Osmanli Ittihat ve terakki ortaya ciktiginda zaten bir lesti ve EMPERYALIST AKBABALAR lesi paylasmak icin basina ususmuslerdi.

  6.Ittihat ve Terakki icinden cikan M.Kemal o lese can verdi,su an Araplardan farkli isek Onun sayesindedir, bir 10 yil daha yasasaydi iddia ediyorum donusum tamamlanacakti ve Ulkemin su anda Almanya ile ayni durumda olurdu. Ama herkesin bildiginin aksine dindar Ismet Inonu Ataturk kadar cesur ve devrimci degildi.

  7.Bak sana 1950de iktidar Emeperyalist Kuklalarina gectigi zamanki bazi Ulkelerin Milli Gelirlerini vereyim: Turkiye:200,Japonya 133,Kore 100 $.Biz o zaman kendi tufek,top, havanimizi,hatta ucagimizi yapiyorduk, ama Emperyalistlerin isine gelmedi, korktular ve Kuklalarina hepsini kapattirdilar.

  8.Sana emek cekip yazdim, cunku nispeten duzgun bir insana benziyorsun. Umarim azda olsa bir soru isareti uyandirdim kafanda?Ben diger LAGIM FARLERINI kale bile almiyorum, cunku hepsi esssseeekler gibi bu gercekleri biliyorlar ama saf,masun,az egitimli, az gelirli gariban muslumani igfal ediyorlar yalanlariyal, iftiralariyla Onlar boyle duzgun lisanla yazmadan falan anlamaz O hainler, onlarin dilinden Kilic Ali anlamis, ayni muameleyi gorecekler cok yakinda.

  Hayirli gunler diliyorum Kardesim.

  • Osmanli Torunuyum
   Mayıs 24, 2011, 10:39 am

   Arkadasim bence yanlislarin var. Araplarla bir ilgisi yok.Osmanlinin tek hatasi her dile,irka,düsünceye ragzi gelmek,onlari Avrupada oldu gibi ezmek,zorbalikla Dine cekmek degil,hosgürülü olmakti. Yunan özgürlük Savasini baslan kisinin Istanbulda okudugunu, Osmanli memuru oldugunu biliyormuydun? Atatürke gelince. Onun Egosu zaten Askeri okulunda cok yüksekti.Hep kendini büyük gören kisiligi vardi.
   Unutulmaktan,siradan bir Asker olmaktan korktugunu bugün kim bilir?
   Gazi Osman Pasanin ünü cok büyüktü.Büyük Rusyaya kafa tutmus,silahsiz Plevneyi savunmustur. Bütün Dünyanin takdirini alan bu zat neden hic biryerde heykel diktirtmedi ???
   Hersey Vatani ve Allah riza icin oldugundan. Kendi Egosu icin degil

 5. Burcin Toprak
  Mayıs 24, 2011, 9:40 am

  Adam olana adam gibi yazilir.Lagim faresi hainlere bunlar az bile,cunku su an yapacak baska bir seyimiz yok, cunku hepiniz korkunuzdan kanalizasyon ve kuburlarda yasiyorsunuz.Tum Muessesler ele gecti,hala niye ortaya cikip BIZ FETHULLAHCIYIZ diye dolasmiyorsunuz ortada erkekce mertce LAGIM FARLERI?

  Cunku yusssuffff yusssuuff atiyorsunuz,cunku biliyorsunuz ki sizin karsi devrim sanaldir,hala agababalariniz 19 Mayislarda Anitkabir’e gidip essseeeekkk gibi saygi durusunda bulunuyor.

  Zaten ah kazaen bir ciksaniz ortaya ITLAF olacaginizdan eminsiniz ki ondan dolayi ortada tek bir Fetos gorunmuyor? Valla nerde saklanirsaniz saklanin, hic bir ise yaramiyacak, gerekirse Ananizin rahmine kadar kovaliycaz sizi ve orda itlaf edecegiz hem de bu defa KOKUNUZU KAZIYACAGIZ.Ilber ORTAYLI’nin yazdigi gibi Humanist TEK PARTI acidi size ama degmezmisiniz, taaa o zaman 7 ceddinizin ITLAFI SARTMIS!

  Simdi bu soyleme itiraz eder HAVLAMAYA baslarsiniz bir Iskilipli Atif Hoca var, sagdan say o soldan say Seyh Said. Ulan IFTIRACI SERRRRREFSIZ Hainler, bu benim fikrim degil, bak Ilber Hoca Senin bos bos konusan Menemenli Dervis Mehmed’in torunu dansoz Bulen’te bagli Burokrat, Topkapi Sarayi Muduru, git derdini onunla hallet, adam diyor ki M.KEMAL’IN DEVRIMI DUNYA TARIHININ EN HUMANIST EN KANSIZ DEVRIMIDIR. Al sana kitabin sayfasi:Avrupa ve Biz,Turhan Kitapevi,2007,s.13

  Behey Gerzek, zaten devrimimiz kanli olsa sen burda bu yorumu yazabilirmiydin, Menemenli Bulent Bakan olabilirmiyidi, Cemaatci biri Cankaya’da oturabilirmiydi?Daha ilk gun 38 General asan Humeyni’nin Iran’inda bir Laik ILKOKUL MUDURU bile OLAMAZ.ahmak hainler, bu kadar da mi muhakeme yeteneginiz SIFIR?

  Sen GZli OLDUGUNU O KADAR BELLI EDIYORSUNKI YORUMLARINDAN,BENLE AYNI SEYI SOYLUYORSUN FARKINDA DEGILSIN.BEHEY LAGIM FARESI GERI ZEKALI HAIN, ISTE SIZ, 90 YILLIK EMPERYALIST ISBIRLIKCI HAIN CUMHURIYET DUSMANLARI ANITKABIR’E GELIP SOKE SOKE DIZ COKTUGUNUZ ZAMAN biz de o saydigin Ulkelerin durumuna gelecegiz, anladinmi GEREZEK?

  O saydigin Ulklerin hangisinde halife olmak gibi ahmakca bir hayal ile yanip tutusup, bu da ABD’nin isine geldigi icin arkasina CIA’yi alip ,Ulkesinde milyon turlu namertce igrenc firildaklar ceviren, namusunu korumakla yukumlu Ordusuna iftira atip komplo kuran bir Humeyni bozunutusu var SEEERRRREFSSSSIIIIZ?

 6. Osmanli Torunuyum
  Mayıs 24, 2011, 8:08 am

  Maalesef bunlar dogru.Gercek Demokratik ülkelerde cok zor görülür bu tür törenler. Almanyada yok.Gercekleri hayat sartlarini, ekmek,Tüp, Seker gibi siralari, Yiyecek karnelerini unutturmak icin bir yöntem böyle Günler. Ama unutulan sey böyle Tapilan Heykeller olmaksizin 19 Mayis gibi kutlamalar olmaksizin Wiyana kapilarina dayanan bir Milletiz.Ilk Avrupa birligini – Tek yönetim,Tek para farkli Dinler ve Dilleri icinde barindiran Imparatorlugu kuran,yönetmis bir Milletin Torunlariyiz.
  Avrupaya yasam, Moda, Teknologi,felsefe, Medeniyet getirdik.Osmanli olmasa, ne saglik,ne temizlik hicbirsey olmazdi.
  Avrupa tarihine bir bakin.- Fransa, Almanya gibi ülkelerdePislikten dogan kara ölüm denilen Veba’dan Millyonlarca insan ölürken nicin Osmanli topraklarinda bir kisi bile ölmedi????

 7. Burcin Toprak
  Mayıs 23, 2011, 8:42 am

  Bu tur torenler tum Dunyada var, evet azaltilabilir, hatta kaldirilabilir, ama ne zaman??? Basta Pensilvanya’da Coni tasligi yalayan CIA Imami olmak uzere, arastirmalarim sonucu Turkiye’de sayilari ASLA ve KATA %10u gecmeyen AZILI AZGIN AZINLIK, firsat bulunca MENEMENEN, K.MARAS, MADIMAK’ta gercek igrenc hayvani yuzlerini gosteren YOBAZLAR ANITKABIR’e topluca gelip, diz cokup, ya Atam, biz bir cahillik ettik, YIYEMIYECEGIMIZ YAPRRRAGIN sallandigi agacin ALTINA YATTIK, gel etme eyleme, bagisla bizi diye YALVARIRSANIZ, ve biz Kemalistler de, vahsi bir hayvana dahi guven olur, ama size asla guven olmaz cunku, takiyye yapmadiginiza inanirsak bu torenler de kalkar, hatta TURBAN KAMUDA dahi serbest olur.

  Ama bunu yapmaz ve bu CAHIL CURETKARLIGIYLA KARSI DEVRIM hayaliyle boyle ahmakca devam ederseniz bu torenler de turban yasagi da 1000 sene daha surer,Turk ORDUSUNU AMERIKA’nin GUDUMUNDEN CIKARAN EFSANE KOMUTAN KIVRIKOGLU PASA’nin dedigi gibi. (ABD Ordu gudumden cikinca simdi baska YAVSAK YALAMALAR bulmus ve TURKIYE’yi o Hain KUKLALARla idare etmektedir)

  Kivrikoglu Pasam bunu diyeli 10 yil oldu, kalmis surda 990 yil, sizde sabrediverin Canim az biraz daha, zaman dediginiz nedir ki, su misali akaaar gecer, zaten dememislermi SABREDEN DERVIS SABREDERKEN gebermis.
  Hem size soz, 990 yil sonra sadece REKTORLER degil, GENERALLER bile selam duracak TURBANLI BACILARIMIZA:=)

  (NOT: Konyaliyim, Anam basortulu, teyzelerim turbanli, ama hicbirinin ne Cumhuriyet ne de Ataturkle bir derdi var, Fethullahci Militan Hain Enistenm haric. Yani ben burda bir cumlesinden kimin ne mal oldugunuzu anlarim, burdakilerin cogu %10luk CUMHURIYET/MILLET/ATATURK/ORDU Dusmani hain yobaz LAGIM FARLERIDIR ve bir hain neyi kakediyorsa onu en kisa surede alacaklardir)

  Ordu tirsti mirsti zanneden AHMAKLAR!Buna askeri literaturde STRATEJIK SAVUNMA denir, mercimek kadar beyniniz olsa topunuzun 1 F16lik CANI OLDUGU SONUCUNA VARABILIRDINIZ, ORDU secimi bekliyor, yine aglayip zirlamayin meydanlarda diye koz vermek istemiyor AMERIKAN ISBIRLIKCISI HAIN Kuklalara..Kazaen su secimi de bir kazanin da gorun gununuzu, TIRSMISMI ORDU…

  Yunan da Polatli’ya kadar gelince Kuvvayi Milliye TIRSTI zannetmisti, sonra kendini Ege’de buldu. Seyh Said te bir kac ay Guney Doguya hakim olmus ve mali goturdum zannediyordu, hatta OZEL YETKILI MAHKEMELER KURUP :=) SUBAYLARI YARGILATIP ASTIRMISTI…Sonra bir seher vakti Diyarbakir Sur icinde ciyyyyaaaaakkkk derken duyuldu sesi son defa! ANLADINIMI TURKONE, ANLADINIZMI %10luk AZILI AZGIN AZINLIK ORDU/MILLET/CUMHURIYET/ATATURK DUSMANI LAGIM FARELERI!

  • Mayıs 23, 2011, 2:10 pm

   Burçin bir kez de adam gibi yazmayı dene.Her yazına Gülen’i katmadan rahat edemiyormusun.Pensilvanya mı … yaptı seni?
   Kalkıcak tabi bu çoluk çocuğun günahı ne? o yaşta mustafa kemal ile zehirliyorlar çocukları.
   Hani batılılaşma? kemal kendisi batılı devlet kurmadı mı? bugün hangi batılı modern devlette böyle ilkel jimlastik törenleri var?
   Bu ancak diktatör ve faşist devletlerde olur.
   ABD de yada Fransa da yada Kanada yada Almanya da yada daha diğer gelişmiş ülkelerde hangisinde var?
   Hangisinde sokakta tören yapıcaz diye TANK yürüyor?
   Rusya da var Çin de var Kuzey Kore de var Türkiye de var

   • emre
    Mayıs 23, 2011, 5:31 pm

    Siz de Fethullahci misiniz yoksa?

    Bu adam Amerika’nin oyuncagidir. Cok uzak durunuz.

 8. ZORBEY
  Mayıs 23, 2011, 6:17 am

  Evet bende çok şahit oldum.19 Mayıs oldu mu herkeste bir sıkıntı.Resmi görevliler törenler bitse de sıkıntı geçse diye dert eder.Çocuklara ise vız geliyor,okul tatil olacak.
  Bu yıl havalar soğuk gitti.23 Nisan da ve 19 Mayıs törenlerinde yine MUSSOLİNİ gibi insanları stadyumlara topladık ve PAGAN ritüelleri ile adına tören dedikleri saçmalıkları yine tekrarladık.

  Bu rejimin kutsal saydığı törenlerden ülkeyi arındırmak gerek.
  Neymiş Atatürk samsuna ayak basmış.. 🙂 Bak bak bak..

  • emre
   Mayıs 23, 2011, 6:26 am

   Sayin Zorbey,

   Tesaduf bu iste; siz pagan geleneklerden soz ettiniz, ben de Kurban Bayramindan soz ettim. Bunun pagan bir gelenek oldugunu biliyor musunuz? Semavi dinleri boyle pagan geleneklerle doludur (Noel, Kurban, Paskalya)… Bu sacmaliklari kaldirmaya var misiniz? Emin olun Mussoliniden cok daha eskiler…

 9. emre
  Mayıs 23, 2011, 2:12 am

  Mumtazer Turkone’dir, ne yapsa yeridir. Adam demis ki “Yağmur yağsa bile vız gelir, tören kutsaldır”. Be salak, baska bir gun yaparsan adina 19 Mayis degil “Yagmur yagmazsa 19 Mayis” demeniz gerekir. Hele sulak bir ulkedeysen yandin!

  Her yil kutlanan bir seye GELENEK denir. Isterseniz bundan sonra Kurban Bayramini kutlamayalim; yeterince hayvan katletmedik mi? Hey yavrum…

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: