Başlangıç > ERGENEKON / BALYOZ > Birand “Askeri darbeye zorlayan daima laik kesim olmuştur”

Birand “Askeri darbeye zorlayan daima laik kesim olmuştur”



“DARBECİLİK GENLERİMİZE İŞLEMİŞ”
diyerek merkez ve Laik medyayı eleştiren Mehmet Ali Birand itiraflarına ve tesbitlerine devam ediyor.28 Şubat sürecinden tutun da 1960 darbesine kadar her taşın altında laik medyanın ve düşüncenin yeraldığını ifade eden Birand yazılarında LAİK darbecileri yazmaya devam etti.

“Askeri darbeye iten, zorlayan daima laik kesim olmuştur. (…) Hepimizin de ortak bir hedefi vardı: Kendi kurduğumuz bir sistemi paylaşmamak… Atatürk’ün kurduğu ve askere emanet ettiği, laik Türkiye Cumhuriyeti’nin yıllar boyunca iki düşmanı oldu. İrtica ve Kürt sorunu. Cumhuriyet’in kuruluşundan itibaren, bu iki geleneksel düşmana karşı sürekli aynı sert yaklaşımı gösterdik. (…) Ne Cumhuriyet’in siyasi sistemini, ne de laik kesimin egemen olduğu ekonomik pastayı paylaştık. “Hep bana-hep bana…” dedik. Böyle bir baskı altında kaldıkça, bu iki düşman da radikalleşti. Başka bir cephe oluşturdular ve siyasi-ekonomik pastayı paylaşmak ister oldular. İşte o zaman da, hemen askere başvurduk. Demokrasi adına, darbelerle ince ayar yaptırdık. Askeri, laik kesim kışkırttı. Onlar da zaten manen hazırdılar. Verilen görevi yerine getirip 3 defa yönetime el koydular.

(…) Bugünlere gelmemizin başlıca nedeni, şimdiye kadar hazırladığımız anayasaları hep, tek taraflı düşünmemiz ve kendimize göre ayarlamamızdır. (…) İşte bundan sonra, altın bir fırsat doğuyor. Seçimlerden sonraki anayasa hazırlığı eski hastalıklarımızı acaba giderecek, herkesin duygularını ve beklentilerini karşılayacak bir anayasa mı hazırlanacak, yoksa tam tersine, bu defa bugüne kadar ötelediklerimiz mi bizleri aynı duruma sokacak?”

  1. islamiC
    Mayıs 25, 2011, 12:21 pm

    Hürriyet gazetesinin ve Doğan medyasının o dönem nasıl darbeclik yaptığını hepimiz çok iyi biliyoruz.Birand sen şimdi göre arınıyorsun ama o dönem bu insanlarla beraberdin.
    LAİKLER din ve islam adına atılar her müsbet adımın karşısındadırlar.Bu milletin yeniden o ASİL RUHA geri dönmesini istemezler.İçen gezen ayyaş işe yaramaz ahlaksız ve kimliksiz bir millet olsun isterler.Ortadoğuda kafkaslarda balkanlarda Büyük Türkiyenin Büyük evlatları yeniden sahne alacak ama buna mani olamayacaklar.Değil Balyozcular darbeciler PUT Kemal dirilse gelse yine buna engel olamazlar..

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: