Başlangıç > İSLAM > Bediüzzaman açıklıyor,Şeytanın yaratılmasının hikmeti

Bediüzzaman açıklıyor,Şeytanın yaratılmasının hikmeti

Bismillahirrahmanirrahim

 • Sual: Şerr-i mahz( Her yönüyle kötü ) olan şeytanların icadı ve ehl-i imana taslitleri(musallat olma) ve onların yüzünden çok insanlar küfre girip Cehenneme girmeleri, gayet müthiş ve çirkin görünüyor. Acaba Cemîl-i Alel’ıtlak ve Rahîm-i Mutlak ve Rahmân-ı Bilhakkın rahmet ve cemâli, bu hadsiz çirkinliğin ve dehşetli musibetin husulüne(meydana gelmesine) nasıl müsaade ediyor ve nasıl cevaz(izin) gösteriyor? Şu meseleyi çoklar sormuşlar ve çokların hatırına geliyor.
 • Elcevap: Şeytanın vücudunda cüz’î şerlerle beraber birçok makasıd-ı hayriye i külliye( Herşeyi ilgilendiren hayırlı maksatlar) ve kemâlât-ı insaniye(İnsana ait olgunluklar) vardır.
 • Evet, bir çekirdekten koca bir ağaca kadar ne kadar mertebeler var; mahiyet-i insaniyedeki(insanın vasfı) istidatta(kabiliyette) dahi ondan daha ziyade merâtip(mertebeler) var. Belki zerreden şemse kadar dereceleri var.

Bu istidâdâtın inkişâfâtı, elbette bir hareket ister, bir muamele iktiza eder(Amel gerektirir). Ve o muameledeki terakki(ilerleme) zembereğinin hareketi, mücahede ile olur. O mücahede ise, şeytanların ve muzır(zararlı) şeylerin vücuduyla olur.

Yoksa, melâikeler gibi, insanların da makamı sabit kalırdı. O halde insan nev’inde binler envâ(çeşit) hükmünde sınıflar bulunmayacak… Bir şerr-i cüz’î(az bir zarar) gelmemek için bin hayrı terk etmek, hikmet ve adalete münafidir(zıttır).

Çendan(gerçi), şeytan yüzünden ekser(pek çok) insanlar dalâlete giderler.

 • Fakat ehemmiyet ve kıymet, ekseriyetle keyfiyete(kaliteye) bakar; kemiyete(sayı çokluğuna) az bakar veya bakmaz.

Nasıl ki, bin ve on çekirdeği bulunan bir zat, o çekirdekleri toprak altında bir muamele-i kimyeviyeye mazhar etse, ondan on tanesi ağaç olmuş, bini bozulmuş. O on ağaç olmuş çekirdeklerin o adama verdiği menfaat, elbette, bin bozulmuş çekirdeğin verdiği zararı hiçe indirir.

 • Öyle de, nefis ve şeytanlara karşı mücahede ile, yıldızlar gibi nev-i insanı(insan cinsini) şereflendiren ve tenvir eden(nurlandıran) on insan-ı kâmil yüzünden o nev’e(sınıfa) gelen menfaat ve şeref ve kıymet, elbette, haşarat nev’inden sayılacak derecede süflî ehl-i dalâletin(aşağıda bulunan sapmışların) küfre girmesiyle insan nev’ine vereceği zararı hiçe indirip göze göstermediği için, rahmet ve hikmet ve adalet-i İlâhiye, şeytanın vücuduna müsaade edip tasallutlarına(musallat olmalarına) meydan vermiş.
 • Ey ehl-i iman! Bu müthiş düşmanlarınıza karşı zırhınız, Kur’ân tezgâhında yapılan takvâdır. Ve siperiniz, Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmın Sünnet i Seniyyesidir. Ve silâhınız, istiâze(Şeytandan Allah`a sığınma) ve istiğfar(tövbe) ve hıfz-ı İlâhiyeye(Allah’ın korumasına) ilticadır. (Lemalar, 13. Lema)

Bediüzzaman Said Nursi

 1. emre
  Mayıs 28, 2011, 10:34 pm

  Hangi kaynaga dayanip bunlari yumurtlamis? Paso uydurma. Ona soracaginiza bana sorun, ondan daha cok okudum.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: