Başlangıç > ERGENEKON / BALYOZ > Ergenekonculara kötü haber,Hakim Köksal Şengün Bolu’ya sürüldü!

Ergenekonculara kötü haber,Hakim Köksal Şengün Bolu’ya sürüldü!

Ergenekon’un tahliyeci hakimi Bolu’ya tayin edildi

Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkanı Köksal Şengün Bolu’ya tayin edildi. HSYK tayinin disiplin cezası nedeniyle yapıldığını açıkladı. Şengün, sanıklar Prof. Dr. Mehmet Haberal ve gazeteci-yazar Mustafa Balbay’ın bu hallerinin devamı yönündeki çoğunluk görüşüne muhalif kalmıştı. 

”Ergenekon” davasının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Başkanı Köksal Şengün, Bolu’ya tayin edildi.

HSYK yaptığı açıklamada disiplin cezası nedeniyle Şengün’ün yerinin değiştirildiğini açıkladı.

Şengün, Ergenekon sanıklarının tutukluluklarına koyduğu muhalefet şerhleriyle tanınmıştı. En son milletvekili seçilen tutuklu sanıklar Prof. Dr. Mehmet Haberal ve gazeteci-yazar Mustafa Balbay’ın bu hallerinin devamı yönündeki çoğunluk görüşüne muhalif kalmıştı.

İkinci ”Ergenekon” davasının milletvekili seçilen tutuklu sanıkları Prof. Dr. Mehmet Haberal ve gazeteci-yazar Mustafa Balbay’ın bu hallerinin devamı yönündeki çoğunluk görüşüne muhalif kalan Şengün, duruşmalarda bir süredir bu sanıkların tahliyesi yönünde görüş bildirdiğini hatırlatarak, TBMM’ye üye olarak seçilmiş olmaları nedeniyle artık kaçma, saklanma ve delilleri karartma şüphelerinin de kalmamış olduğu dikkate alınarak tahliye edilmeleri gerektiğini bildirmişti. Aynı Şengün Ergenekon tutuklusu Apocu Perinçek’i de tahliye etmek istemiş ama oyu azınlıkta kalmıştı.

Şengün geçen yıl yaptığı açıklamada da Ergenekon davası nedeniyle mahkemede çektiklerini şu sözlerle dile getirmişti:

“Bir mahkemenin üzerine bu kadar gidilmez. Ne yaparlarsa yapsınlar, bir şey alamazlar. Bu saatten sonra hiç olmaz. Aslında kurt içimizde, dışarıda değil. Yargıya bu kadar karışmak kimsenin işine yaramaz. Yarın ezkaza iktidar değişirse, bunun hesabını başkaları sorar. Daha kötü sorar.”

HSYK Sürgün ile ilgili açıklama yaptı ;

HSYK’nın basın açıklaması şöyle:

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün’ün Bolu Hakimliğine yetkilendirilmesi sebebiyle çıkan haber ve yorumlar üzerine aşağıdaki basın açıklamasının yapılması gerekli görülmüştür.

Kamuoyunda “Ergenekon” olarak bilinen davada yargılamayı etkilemeye yönelik çalışma yapmak, silahlı terör örgütüne üye olmak ve yargı görevini etkileme suçunu işlediklerinden bahisle haklarında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının 2010/857 sırasına kayden cezai soruşturma başlatılan bazı şahıslarla uygunsuz hareket ve ilişkiler kurarak mesleğin şeref ve nüfuzunu, şahsi onur ve saygınlığını yitirdiği, yaptığı işler ve davranışlarıyla görevini doğru ve tarafsız yapamayacağı kanısını uyandırdığı iddialarıyla hakkında 31/08/2010 tarihinde inceleme ve soruşturma izni verilen Sayın Köksal Şengün’ün, soruşturma sonunda eylemler, sabit görüldüğünden 11/07/2011 tarihinde yer değiştirme cezası ile cezalandırılmasına, o yerde göreve devamı yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceği kanaatine varıldığından cezanın kesinleşmesine kadar Bolu Hâkimliğinde yetkilendirilmesine karar verilmiştir.

Adı geçen Mahkeme Başkanının son günlerde verdiği karar ve muhalefet şerhleri nedeniyle böyle bir tasarrufa tabi tutulduğu iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.

İlgili hakkında;

31/08/2010 tarihinde inceleme ve soruşturma izni verilmiş,

03/12/2010 tarihinde Teftiş Kurulu Başkanlığı Adalet başmüfettişleri tarafından düzenlenen ön raporda, adı geçen hâkimin geçici bir tedbirle başka bir yargı çevresinde görevlendirilmesi istenmiş,

13.12.2010 tarihinde Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Teftiş Kurulu Başkanlığının talebini mevcut delil durumuna göre reddetmiş,

11/04/2011 tarihinde ilgilinin görev yerinin değiştirilmesi talepli soruşturma raporu 2. Daireye intikal etmiş,

05/05/2011 tarihinde 2. Daire ilgilinin savunmasının alınmasından sonra tedbir talebinin değerlendirilmesine karar vermiş,

06/07/2011 tarihinde ilgilinin savunması 2. Daireye gelmiş,

11/07/2011 tarihinde dosya dairesinde görüşülmüştür.

Yukarıdaki takvimden de anlaşılacağı gibi normal disiplin prosedürü işlemiş ve 11/04/2011 tarihinde tedbir talepli olarak gelen dosya 11/07/2011 tarihinde karara bağlanmıştır.

Anayasamızın 20/2. maddesinde yer alan kişisel verilerin korunması ilkesi gözetilerek, adı geçen hâkim hakkında disiplin cezası verilmesi ve başka yerde yetkilendirme tedbiri uygulanmasına esas alınan ve mahkeme kararına istinaden yapılan fiziki takip tutanakları ile telefon görüşme kayıtları kamuoyu ile paylaşılmamıştır.

Saygıyla duyurulur.

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: