Başlangıç > GÜNCEL > Türkiye Suriye olur mu?

Türkiye Suriye olur mu?

2011 uzun süredir halk hareketlerinin gündemde kaldığı yıl oldu Tunus ile başladı Mısır Libya Yemen Suriye ile devam etti.Suriye halkı BAAS rejimine karşı isyan bayrağını çekti ve muhtemelen yer yer silah da kullanarak iktidara karşı eylemlere başladı ve ESAD rejimi bu eylemlere halk hareketlerine özellikle sünni hareketleri kanlı bir şekilde bastırma yoluna gitti.Ağır silahlar tanklar zırhlı araçlar muhalefetin olduğu şehirlere girdi ve yüzlercesini öldürdü.

Batı ve Türkiye rejimin bu kanlı tepkisine karşı tavır alarak Esad yönetimini uyardı ve demokratik hakların meşru olduğu ve reform yapılması noktasında Türkiye’de ciddi bir Suriye çabası içine girdi.

Şimdi sorulası soru şu ; PKK bölgede ki sempatizanı olan sivillere silah dağıtıyor ve özellikle güneydoğu bölgesinde ciddi bir halk isyanı başlatmayı başarırsa bölge kentlerinde sempatizanlarını ve halkı silahlı ve silahsız muhalefet ve isyan noktasında harekete geçirebilirse Türkiye bölgeye ve olaylara nasıl müdahale edecek?

Eğer Suriye gibi ciddi bir aşırı güç kullanımı olursa bölgeden can kayıpları gelirse o zaman süreç Suriye’de olduğu gibi mi neticelenir?

Batı Türkiye’ye reform ve özerklik çağrısı ve baskısı yapabilir mi?

PKK’nın bu tuzağına düşmemeli ve güvenlik önlemlerinde sivil önlemler artırılarak şehirlerde olağanüslüğe fırsat verilmeden polis güçleri aktif olarak kullanılmalı.

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: