Başlangıç > ERGENEKON / BALYOZ > Balyoz davası gerekçeli karar

Balyoz davası gerekçeli karar

balyoz gerekçeli kararİstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Balyoz davasındaki gerekçeli kararını açıkladı. Çetin Doğan ile ilgili kısımdaki, “Darbenin, Çetin Doğan’ın kalp ameliyatı olması ve emekliye ayrılması sonucu ellerinde olmayan nedenlerle gerçekleşmediği…” ifadesi dikkat çekti.

Balyoz davasına bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından açıklanan bin 435 sayfalık gerekçeli kararda, önemli değerlendirmelere yer verildi. ‘Delillerin Değerlendirilmesi’ bölümünde darbenin, Çetin Doğan’ın sağlık nedenleri ve emekli olması nedeniyle ellerinde olmayan sebeplerle gerçekleşmediği belirtildi. “Çetin Doğan’ın, Mayıs 2003’te kalp ameliyatı olması ve Ağustos 2003’te emekli edilmesi gibi nedenlerle Çetin Doğan liderliğindeki cunta yapılanmasının darbe harekatını ellerinde olmayan nedenlerle tamamlayamadığı…” ifadesine yer verildi.

Gerekçeli kararda, ” ‘Milli Mutabakat Hükümeti’ ismiyle harekat sonrasında iş başına getirilmesi planlanan hükümetin dizayn edilmesi gibi icra aşamasına geçildiği, ancak icra hareketlerinin tamamlanamadığı…” da belirtildi.

DİJİTAL BELGELERİ GENELKURMAY DOĞRULADI
‘GENELKURMAY BAŞKANI, ÇETİN DOĞAN’I UYARDI’

balyoz davasıKararda, “Harekat planının Genelkurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nca öğrenildiği, bu hususun Yaşar Büyükanıt’ın seminer sonuç raporunu hukukçulara inceletmesi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın OYTS’nun (olasılığı en yüksek tehlikeli senaryo) oynanmaması talimatları, Genelkurmay Başkanı’nın sanık Çetin Doğan’ı uyarması ile belli olduğu…” bilgisi verildi.

‘SANIKLAR DARBE İÇİN ÇEŞİTLİ GÖREVLERDE YER ALDI’

Kararda, sübuta erdiği kabul edilen sanıkların her birinin darbe harekatı ile ilgili çeşitli görev aldıkları, harekattan ve boyutundan haberdar oldukları, mahkum olan sanıkların eyleminde nedensellik bağının bulunduğu, bu şekilde haklarında mahkumiyet kararı verildiği anlatıldı.

İHA

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: