Atatürk diktatör müydü?


Önce diktatör kelimesinin sözlük anlamına bir bakalım

Diktatörlük, herhangi bir kurum, yazılı ya da yazılı olmayan yasal düzenlemeler ve/veya politik faktör tarafından sınırlanmamış bir liderliğin yani mutlak tek adamın mutlak yönetimidir.

Şimdi ise Mustafa Kemal nasıl Atatürk oldu buna bir bakalım tabi buna bakmadan önce Hitler’in nasıl Hitler Führer olduğunu veya Mussolin’inin nasıl Düka olduğunu da hatırlamak gerekir.

M.Kemal’i birileri ile kıyaslayacaksak elbette bu kişiler TEK ADAM rejimlerinin kurucuları veya önderleri olmalı.Bunlar Kaddafi ,Kastro,Mussolini,Stalin,Mao,Tito,Hitler ve benzerleri olmalı.Çünkü tüm bu liderlerin ortak özelliği içinde bulundukları devleti veya rejimi yıkıp yerine tek adam diktatörlüğüne dayalı bir despot ve sorgulanamaz eleştirilemez rejim kurmuş olmalarıdır.

Hepsi bir şekilde reform yada devrim yada adına ne derseniz baskın bir idare gerçekleştirmişlerdir,bizde ki rejimcilerin dediği gibi inkılap da deseniz genel durum değişmiyor.

Mustafa Kemal henüz İstanbul’da iken işgal altındaki ülkede milli mücadeleyi başlatanlar tarafından örneğin Kazım Karabekir ve benzeri komutanlar tarafından ve elbette son padişah Vahdettin M.Kemal’i milli mücadelenin başına geçmesi için ikna eder ve milli mücadelenin lideri olur bu liderlik tek başına kendi iradesi ile ortaya çıkmamış aksine döneminin önemli isimleri ile hemfikirlik esasıyla şekillenmiş. Rıza Nur hatıratında Anadolu’ya geçmek için Mustafa Kemal’in ikna edildiğinden bahseder.Ülkeyi işgal eden Yunan ordusu ile yapılan savaşlarda mağlup edilerek Anadolu’dan çıkarılır ve barış antlaşması imzalanır.Buraya kadar her şey normal,ancak düşman ülkeden çıkarıldıktan sonra ilginç şeyler yaşanmaya başlanır.İngilizler Mustafa Kemal’e iyice yakınlaşır hatta Kraliyet nişanı dahi alır bu sürede ise silah arkadaşlarını bir bir tasfiye eder ve Ankara’dan uzaklaştırır.Mustafa Kemal Atatürk olma yolundadır artık her şeye tek başına karar verir hangi müziğin dinleneceğine hangi elbisenin giyileceğine hangi dansların yapılacağına okullarda hangi kitapların okutulacağına hangi dinin nasıl anlatılacağına ezanın nasıl okunacağına namazın nasıl kılınacağına kısaca her şeye artık tek başına karar verir.

Bu süreçten sonra ise tüm katı tek adam rejimlerinde yaşanan devrim ve halkı bir yere bir şekle getirme adımları başlar.Mao’nun kültür devrimini anımsatan devrimler yapılır ki tüm bunlar halkın talebi veya beklentisi değil aksine halka rağmen yapılır.Direnen ortadan kaldırılır muhalefet eden susturulur ve Mustafa Kemal TEK ADAM olarak ölünceye kadar bir diktatörlük rejimi tesis eder.İtalya’dan Mussolini’nin heykeltıraşını getirtir ve saatlerce ona poz vererek heykellerinin yapılması adımını başlatır.

Batıdan Mustafa Kemal’e yani Atatürk’e diktatör eleştirileri gelince de muhalefet partilerinin açılmasına sehven izin verir ancak bu da çok sürmez.Halkın muhalefet partilerine ilgi gösterdiğini görünce bir şekilde açılan bu muhalefet partilerini de kısa süre sonra kapattırır liderlerini ya idam eder ya sürgüne gönderir yada bir şekilde yolundan temizler.Milli mücadele  kahramanı Kazım Karabekir’i dahi ortadan kaldırmak ister ancak ordunun ve subayların aşırı tepki vereceğinden korkarak buna cesaret edemez onu Ankara’dan uzaklaştırarak ölünceye kadar göz altında tutturur.Bu katı diktatörlük rejimi Mustafa Kemal’in ölümünden sonra da bir süre daha devam etti.İnönü Mustafa Kemal’i aratmayacak bir rejim ortaya koydu öyle ki ilk bağımsız seçimleri kazanan Adnan Menderes’in askeri darbe ile indirilip idam edilmesi İnönü ile mümkün olmuştur.

İşte tüm bu hakikatler ortada iken Mustafa Kemal diktatör değildi diyebilecek var ise hodri meydan..

 1. Anonim
  Temmuz 6, 2013, 8:35 pm

  bu siteyeyazarak kendi gibi aptal bir iki salağı kandırabileceğini düşünen beyinsiz bütün dünyada Atatürk seviliyor ve sayılıyor.Senin gibi piçlerde kıskançlıktan kuduruyor kendi halinde geber hain şerefsiz

 2. Zorbey
  Mayıs 11, 2012, 9:57 am

  Kemalin modası geçti arkadaşlar.

 3. alperen
  Mayıs 11, 2012, 8:40 am

  Aslında burak arkadasları ve milleti yadırgamamak lazım çünkü bugünkü atatürke sahip çıkan zihniyet o kadar kötü ki bunların başında chp ve add geliyor.buralarda insanlar dine kurana başörtüsüne küfrediyorlar ve kendilerinide atatürkçü olarak tanımlıyorlar.yani demek istediiğim bugün atatürk çok kötü bir şekilde temsil ediliyor ve insanlarda bunlaarı atatürkten bilip bunlara karşı kin besliyor…….

 4. Burak
  Mayıs 9, 2012, 5:52 pm

  Bu nasıl bir sitedir ben anlıyamadım kardeşim. Tamamen atatürke yüklenilmiş. Gülsemmi ağlasammı

 5. Nisan 16, 2012, 5:53 pm

  Mantıklı bir çerçevede olayı ele aldığımızda, verileri incelediğimizde, (örneğin istiklal mahkemeleri, çok belirgin bir örnektir) diktatör tavrı sergilediği gözlemlenebilir. Burada anlaşılmayan olay neden bu kadar tepki gösterildiğidir. Diktatör olmasından neden gocunuyıorsunuz.

 6. yilmaz
  Kasım 16, 2011, 4:09 pm

  Diktaör yada değil ne farkeder. Siz ürüne bakınız Çağdaş bağımsız Türkiye Cumhuriyeti,
  Gerisi tefarruattır. Ve bizlerde onun bekçisiyiz. Biz ingilizlerin cetvelle çizdikleri Kuveyt değiliz.
  Önder Mustafa Kemalin ve Şehitlerin kanıyla çizilen bir ülkenin evlatlarıyız.

 7. bedavacilar
  Kasım 9, 2011, 6:18 pm

  Kesinlikle,demokrat olmadığı ortada değil mi?

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: